Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Promovare rapida
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Promovare rapida

In anul 2012 se mai poate face PROMOVAREA RAPIDA a functionarului public /Ce conditii trebuiesc indeplinite in acest caz/ multumesc.
Teoretic...

ART. 70
(1) Pot beneficia de sistemul de promovare rapidă în funcţia publică:
a) persoanele care au absolvit programe organizate, în condiţiile legii, pentru obţinerea statutului de manager public;
b) funcţionarii publici care au promovat concursul prevăzut la art. 65 alin. (3).
(2) Pot participa la concursul prevăzut la alin. (1) lit. b) funcţionarii publici care îndeplinesc cumulativ următoarele condiţii:
a) au cel puţin 1 an vechime în gradul profesional al funcţiei publice din care promovează;
b) au obţinut calificativul "foarte bine" la evaluarea performanţelor profesionale individuale din ultimul an;
c) nu au în cazierul administrativ o sancţiune disciplinară neradiată în condiţiile prezentei legi;
d) au urmat cel puţin o formă de perfecţionare profesională în ultimul an.
(3) Concursul pentru promovarea rapidă prevăzut la art. 65 alin. (3) se organizează anual, de către Agenţia Naţională a Funcţionarilor Publici, în limita numărului de funcţii publice rezervate promovării rapide.
multumesc mult.
Am inteles ca in momentul de fata ar exista un Ordin la ministrului, ce anuleaza (cel putin deocamdata) promovarea rapida a functionarilor publici?