avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1660 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Promovare rapida
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Promovare rapida

In anul 2012 se mai poate face PROMOVAREA RAPIDA a functionarului public /Ce conditii trebuiesc indeplinite in acest caz/ multumesc.
Cel mai recent răspuns: oana_ioan2002 , utilizator 16:35, 28 Ianuarie 2013
Teoretic...

ART. 70
(1) Pot beneficia de sistemul de promovare rapidă în funcţia publică:
a) persoanele care au absolvit programe organizate, în condiţiile legii, pentru obţinerea statutului de manager public;
b) funcţionarii publici care au promovat concursul prevăzut la art. 65 alin. (3).
(2) Pot participa la concursul prevăzut la alin. (1) lit. b) funcţionarii publici care îndeplinesc cumulativ următoarele condiţii:
a) au cel puţin 1 an vechime în gradul profesional al funcţiei publice din care promovează;
b) au obţinut calificativul "foarte bine" la evaluarea performanţelor profesionale individuale din ultimul an;
c) nu au în cazierul administrativ o sancţiune disciplinară neradiată în condiţiile prezentei legi;
d) au urmat cel puţin o formă de perfecţionare profesională în ultimul an.
(3) Concursul pentru promovarea rapidă prevăzut la art. 65 alin. (3) se organizează anual, de către Agenţia Naţională a Funcţionarilor Publici, în limita numărului de funcţii publice rezervate promovării rapide.
multumesc mult.
Am inteles ca in momentul de fata ar exista un Ordin la ministrului, ce anuleaza (cel putin deocamdata) promovarea rapida a functionarilor publici?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Promovare rapida a functionarului public beef72 beef72 In anul 2013 septembrie am promovat in gradul profesional al functiei publice si in anul 2014 decembrie vreau sa promovezi prin promovare rapida intr-un grad ... (vezi toată discuția)
Avansare in treapta a functionarilor publici in 2010 functionar 1 functionar 1 solicit raspuns la intrebarea :daca pentru avansarea in treapta 2 si 1 de salarizare in 2010 ,in mod exceptional vechimea poate fi redusa la 1 an de catre ... (vezi toată discuția)
Promovare functionari publici alada alada Buna Ziua Va rog sa ma sfatuiti intr-o problema legata de promovare.Lucrez intr-o institutie publica din anul 2001. Mentionez ca abia in anul 2003 am trecut ... (vezi toată discuția)