Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Promovare rapida a functionarului public
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Promovare rapida a functionarului public

In anul 2013 septembrie am promovat in gradul profesional al functiei publice si in anul 2014 decembrie vreau sa promovezi prin promovare rapida intr-un grad superior indeplinind cerintele de "calificativ foarte bine",vechimea de 1 an in functia publica de care vreau sa promovezi,fara cazier disciplinar si am curs de perfectionare in anul 2013.Care este modalitatea si temeiul legal prin care pot sa fac acest lucru in cazul de fata?
Art. 70 din Legea 188/1999:
(1)Pot beneficia de sistemul de promovare rapida in functia publica:
a) persoanele care au absolvit programe organizate, in conditiile legii, pentru obtinerea statutului de manager public;
b) functionarii publici care au promovat concursul prevazut la art. 65 alin. (3).
(2)Pot participa la concursul prevazut la alin. (1) lit. b) functionarii publici care indeplinesc cumulativ urmatoarele conditii:
a) au cel putin 1 an vechime in gradul profesional al functiei publice din care promoveaza;
b) au obtinut calificativul "foarte bine" la evaluarea performantelor profesionale individuale din ultimul an;
c) nu au in cazierul administrativ o sanctiune disciplinara neradiata in conditiile prezentei legi;
d) au urmat cel putin o forma de perfectionare profesionala in ultimul an.

(3)Concursul pentru promovarea rapida prevazut la art. 65 alin. (3) se organizeaza anual, de catre Agentia Nationala a Functionarilor Publici, in limita numarului de functii publice rezervate promovarii rapide.