avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 698 soluții astăzi
Forum Activitate ctin.alexandru

Activitate ctin.alexandru

Răspuns la discuția comisioanele de risc
Buna ziua ,
Am fost si eu astazi la o sucursala BCR si am constatat cu stupoare ca acest comision de risc sa transformat in comision lunar de administrare credit.Cand am discutat cu consilierul si i-am spus ca comisionul de risc trebuie anulat mi-a raspuns ca banca nu poate pierde acest comision si la trasformat in cel de administrare lunara credit
Discuție OUG 50/2010
Buna ziua,
Am un contract de credit bancar pentru persoane fizice.La data incheierii prezentului contract dobanda era de 15,75% si este fixa mentinandu-se constanta pe toata durata de creditare.DAE este de 26,34% pe an.Printre comisioane se numara si :
- comision de administrare lunara cont curent activ de 1,75 RON
- comision de urmarire riscuri de 77 RON lunar(0,35% din valoare credit)
- comision de rambursare anticipata de 4% minim 30EUR sau echivalent.
Conform noului act aditional am urmatoarele comisioane :
- comision lunar de administrare credit de 77 RON(reprezentand insumarea comisioanelor lunareprevazute in Contractul de credit )
- comision unic de 10EUR perceput pentru prestarea de servicii la solicitare
- comision de rambursare anticipata de 1%.
Dupa cum se observa valoarea comisionului de administrare credit de 77 RON are aceeasi marime ca si cel de risc prevazut in (vechiul ) contract.
In urma discutiei cu consilierul de la banca a reiesit ca comisionul de risc initial si-a schimbat doar palaria chiar daca OUG spune ca trebuie eliminat si nu transformat.

Va rog respectos sa-mi spuneti ce trebuie sa fac astfel incat sa pot respecta LEGEA si sa nu devin rau platnic.

VA MULTUMESC ANTICIPAT,
DUMNEZEU sa ne ajute
Buna ziua,
Sunt angajat cfull time intr-o societate si sunt la zi cu toate impozitele pe salariu.Mi s-a oferit sansa sa pot lucra si part time la o alta societate in conditii legale deci ca platitor de impozit.
1.V-as ruga daca se poate sa-mi spune-ti ce trebuie facut si de catre cine pentru al doilea job ?
2.Cum se calculeaza contributia mea la fondul de pensie in cazul celui de-al doilea job?
3. Exista riscul ca societatea la care lucrez full time sa afle de al doilea job?

Va multumesc anticipat pentru bunavointa dumneavoastra.
Asa sa ne ajute Dumnezeu .
Buna ziua,
Sotia mea are 55 de ani la 1 mai,are vechimea in munca de 26 de ani si 5 luni si 1an de somaj.
Prin bunavointa dumneavoastra as dori ,daca se poate,sa aflu raspunsul la urmatoarele intrebari:
1.La ce varsta ma pot pensiona anticipat si care este penalizarea?
2. Pot plati contributia pentru pensie anticipat la valoarea salariului mediu pe economie pentru a ajunge la vechimea de 30 de ani si unde?