avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1147 soluții astăzi
Forum Activitate Ramona2010

Activitate Ramona2010

Multumesc pentru raspunsuri.

Mai am o nelamurire referitoare la actualul CIC. Voi naste cu maxim o luna inainte ca primul copil sa implineasca 2 ani, deci cele 42 de zile obligatorii de concediu de sarcina si lehuzie se vor incheia dupa terminarea actualului CIC.

Va trebui sa intrerup actualul CIC in momentul in care dau nastere celui de-al 2-lea copil sau pot primi in acelasi timp si indemnizatia actuala si plata concediului medical?

In adeverinta pentru indemnizatie eliberata de angajator se va trece venitul obtinut inaintea nasterii primului copil (salariul) sau venitul obtinut anterior nasterii celui de-al 2-lea copil (indemnizatia de crestere)?
Buna ziua,
ma aflu in CIC pana in noiembrie 2010, iar in octombrie 2010 urmeaza sa dau nastere celui de-al 2-lea copil.
Firma la care am lucrat se afla in insolventa juridica.
Care va fi procedura pentru:
- concediul de sarcina si lehuzie (unde trebuie depuse concediile medicale si cine va acorda banii aferenti acestora);
- prelungirea CIC-ului (acte necesare pentru dosar)
- cum se va calcula indemnizatia pentru cel de al 2-lea CIC? (85% din media venitului din ultimele 12 luni - adica 85%din indemnizatia actuala, sau 85% din media venitului din ultimele 12 luni anterioare primei nasteri?)

Multumesc anticipat pentru raspunsuri!
Buna ziua,
ma aflu in CIC pana in noiembrie 2010, iar in octombrie 2010 urmeaza sa dau nastere celui de-al 2-lea copil.
Firma la care am lucrat urmeaza sa intre in faliment.
Care va fi procedura pentru - concediul de sarcina si lehuzie (unde trebuie depuse concediile medicale si cine va acorda banii aferenti acestora)
- prelungirea CIC-ului
- cum se va calcula indemnizatia pentru cel de al 2-lea CIC? (85% din media venitului din ultimele 12 luni - adica 85%din indemnizatia actuala, sau 85% din media venitului din ultimele 12 luni anterioare primei nasteri?)

Multumesc anticipat pentru raspunsuri!