avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 573 soluții astăzi
Forum Activitate c_onorica

Activitate c_onorica

angajatorul refuza dialogul,eu nu m-am mai prezentat la lucru inainte de a fi internat cu mai mult de 30 zile,iar pe perioada internarii nu am cerut concediu medical pe care sa-l prezin.Cum pot obtine decizia de incetare a contractului de munca altfel,eventual in instanta?imi puteti oferi un model sau alceva ?va multumesc.
intr-un final am fost pensionat pentru 6 luni ,doar pe baza adeverintei de stagiu de cotizare si a dosarului medica(fara adeverinta de la angajator),intrucat am lucrat doar dupa 2006;si acum cireasa de pe tort:am primit o decizie de la casa de pensii cum ca mi se suspenda plata si ca trebuie sa returnez sumele primite ca pensie pana acum -intrucat la ei in evidente figurez ca angajat al aceluiasi patron si ca cumulez pensie cu salariul.Asta in conditiile in care din aprilie 2009 nu m-am maim prezentat la lucru ca nu puteam din cauza sanatatii,in august mi s-a depistat tbc ,am stat internat pana in octombrie fara sa solicit concediu medical ca nu stiam ca eu mai sunt angajat.
Ce as putea sa fac ca sa-l oblig pe fostul patron sa-mi incheie cartea de munca ,si sa-mi pastrez pensia minima pe care o am?ma poate ajuta cineva cu o sugestie sau un formular?
chiar daca pare incredibil e un caz adevarat din romania si victima sunt tot eu in ciuda tuturor neregulilor facute de patron.
Va dati seama ca nu am dus ncici un concediu medical nicaieri pentru ca nu stiam ca mai sunt angajat inca,in conditiile in care in aprilie l-am anuntat pe patron ca nu pot sa mai merg pe santier.Stia ca sunt internat pentru ca abia cand am aflat diagnosticul i-am cerut documente referitoare la cartea mea de munca.Am uitat sa va spun ca nu am mai lucrat in alta parte decat la el asa ca nu stiu daca am sau nu carte de munca intocmita,doar i-am solicitat-o.
Va multumesc pentru raspuns.Dar ma repet,abia azi cand mi-am scos adeverinta de stagiu cas am vazut ca imi figureaza inclusiv luna august 2009 inscrisa ,in conditiile in care eu din aprilie 2009 nu am mai lucrat la firma.Am lucrat pe un santier de constructii si singura mea legatura cu firma era telefonul patronului ,cu care ma intelelgeam bine pana cand i-am solicitata documente necesare la pensionare.Nu-i inteleg reactiile,eram sigur ca nu a mai platit de mult pentru mine,dar cu cateva intreruperi in perioada de iarna ,am inscris in adeverinta de cas inclusiv luna august 2009.De la casa de pensii mi s-a spus ca daca nu am carte de munca imi trebuie o adeverinta de venit vizata de ITM,dar adeverinta asta o elibereaza tot patronul si el pur si simplu nu-mi raspunde la telefon,iar sediul firmei are adresa lui de acasa.
SI DACA NU MI-O ELIBEREAZA PENTRU CA NU MI-A FACUT CARTE DE MUNCA?ACUMA E FURIOS PE MINE SI MA INJURA PENTRU CA AM FOST LA ITM SA-MI SCOT CARTEA DE MUNCA SI PROBABIL CEI DE ACOLO L-AU ANUNTAT.
NU EXITA ALT ACT DOVEDITOR CA AM LUCRAT SI CA POT SA MA PENSIONEZ?
NU STIU CU CE ARTICOL,ITM-UL MI-A SPUS CA INCA MAI FIGUREZ CA ANGAJAT LA EL,IAR IN ADEVERINTA DE LA CASA DE PENSII AM SI AUGUSTUL TRECUT LA STAGIU DE COTIZARE DESI EU DIN APRILIE NU AM MAI MERS LA LUCRU PENTRU CA NU M-AM SIMTIT BINE.NICI NU STIAM CUM SUNT ANGAJAT SAU DACA LUCREZ LA NEGRU(SANTIER).IN MOMENTUL IN CARE AM FOST DEPISTAT CA BOLNAV TBC SI INTERNAT MI-A DAT O ADEVERINTA CA LUCREZ SI ULTERIORR MI-A ADUS UN CONTRACT DE MUNCA INREGISTRAT LA ITM IN 2007.DE ATUNCI,DESI AM INSISTAT LA TELEFON (NU ARE UN SEDIU DE FIRMA DECAT LA EL ACASA),NU MI-A MAI DAT NICI UN ACT,MI-A SPUS INITIAL CA AM CARTE DE MUNCA,APOI CA EL NU FACE CARTE DE MUNCA SA-MI FAC EU.ACUM E FURIOS PE MINE CA M-AM INTERESAT LA ITM DE SITUATIE;LA ITM MI SE SPUNE CA NU AM CARTE DE MUNCA.LA DOSARUL DE PENSIE DE INVALIDITATE IMI TREBUIE NEAPARAT CARTE DE MUNCA?NU E POSIBIL SA PREZINT ALT DOCUMENT:AM DE LA CASA DE PENSII O ADEVERINTA DE STAGIU DE COTIZARE,MAI AM SI CONTRACTUL DE MUNCA INITIAL SI O ADEVERINTA CE MI-A ELIBERAT-O LA INTERNARE.SUNT CHIAR DISPERAT,EL E UN MARE PATRON LOCAL EU SUNT UN AMARAT BOLNAV DE TBC,MEDICUL IMI FACE DOSARUL CA II E MILA DE MINE,DAR AM VREO SANSA FARA CARTE DE MUNCA SAU ALT ACT DE LA PATRON?
VA ROG SA-MI SPUNETI,IN SITUATIA IN CARE ANGAJATORUL REFUZA ELIBERARE CARTE DE MUNCA.
AM NEVOIE DE CARTE DE MUNCA LA DOSARUL DE PENSIE DE BOALA(TBC).AM DOAR CONTRACTUL DE MUNCA,O ADEVERINTA DE STAGIU DE COTIZARE,SI O ADEVERINTA DE LA ANGAJATOR.PATRONUL REFUZA SA DISCUTE CU MINE ,NU ARE UN SEDIU DE FIRMA UNDE SA DEPUN O CERERE.SUNT DISPERAT!IN CURAND VOI FI EXTERNAT.AM INCETAT SA MAI LUCREZ LA PATRON INAINTE DE A MA INTERNA,NU BENEFICIEZ NICI DE SOMAJ NICI DE NIMIC SI ACUMA PATRONUL IMI REFUZA ORICE DOCUMENT.VA ROG SA-MI RASPUNDETI
tot nu mi-a raspuns nimeni daca munca de c.j.in baza unui contract de voluntariat reprezinta vechime in specialitate?
ca sa va lamuresc de ce as dori sa prestez in baza unui contract de voluntariat:momentan lucrez in sistemul public pe o alta functie dacat c.j., si am semnat o declaratie de incompatibilitati care imi interzice sa realizez alte venituri din exercitarea unei profesii.Si eu ca si c.j. am doar 2 ani(cu norma partiala),si va dati seama cva daca mi se termina mandatul actual doresc sa-mi reiau activitatea de c.j. si as prefera ca nu de la gradatia aferenta celor 2 ani vechime in specialitate, De altfel la concursurile pentru posturi din sistemul public se cer de obicei un nr. de ani de vechime in specialitate.Stie cineva cum se calculeaza:timp efectiv sau an calendaristic?Doar CIM sau si contract de voluntariat?M-ar interesa o parere oficiala
Răspuns la discuția jurist spital
daca la institutia respectiva exista un sef de birou contencios care te are in subordine atunci-prin fisa postului te coordoneaza,altfel va trebui sa-ti cauti un indrumator.teotetic spitalele publice sunt subordonate ASP Autoritatile de sanatate publica judetene,si acolo ar trebui sa aiba un jurist ca re-tot prin efectul legii e obligat sa te coordoneze profesional
sunt consilier juridic definitiv,momentan incompatibil pentru ca sunt angajata pe un alt post decat c.j.intr-o institutie publica(nu functionar public)
Poate careva dintre voi sa-mi dea o idee cum sa fac sa am continuitate in specialitate?(asta in ideea ca la un anumit moment voi dori sa ma angajez undeva in sistemul public si mi se va cere vechime in specialitatea studiilor.)
Cam ce ma sfatuiti sa fac/credeti ca un contract de voluntariat ca si c.j.ar tine de vechime in specialitate?