avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 614 soluții astăzi
Forum Activitate denisel

Activitate denisel

Buna ziua,
Am si eu o intrebare, se poate acorda somajul fara Carnet de Munca? Am vazut ca in actele necesare acordarii somajului este necesar si acesta.
Problema este ca am un angajat care urmeaza sa intre in somaj la sfarsitul lui Martie, cei de la ITM imi spun ca nu stiu unde e carnetul acestuia, ca nu reusesc sa-l gaseasca. Am fost chiar eu acolo si am cautat prin dosarele lor, am fost si la Casa de Pensii si am reusit sa aflu de acolo nr cutiei si data la care a fost trimis acest Carnet de Munca inapoi la ITM ( dupa scanare si arhivare ).
Nici nu stiu ce as putea sa fac mai departe... cei de la ITM parca sunt total dezinteresati.... O sa merg maine iar cu o adresa scrisa...
Dar ideea e ca nu stiu ce sa-i spun angajatului care intra in somaj ( daca o sa reuseasca fara acest carnet de munca).
Multumesc anticipat de ajutor
Răspuns la discuția salariu minim
multumesc pentru clarificare
Răspuns la discuția salariu minim
Va multumesc pentru raspunsuri, sa inteleg ca pana la urma salariul min de 670 lei se aplica doar in cazul bugetarilor iar in cazul celor de la privat se considera 700 lei?
Discuție salariu minim
Buna seara,
va rog sa-mi spuneti care este salariu minim pentru un angajat in functia de inspector resurse umane cu 2ore/zi
va multumesc anticipat
Răspuns la discuția contract colectiv de munca
Problema e ca nu stiu cum as putea face in asa fel incat sa nu modific salariile...
Si inca ceva, spor de vechime se poate da acel min de 5 % indiferent de vechime sau este obligatoriu sa se tina cont de acele " praguri".
In alta ordine de idei, am citit undeva cum ca in cazul in care sunt mai multi de 21 de angajati este obligatoriu contractul colectiv de munca, este adevarat?
Răspuns la discuția contract colectiv de munca
Pai intelesesem ca in contractul colectiv de munca se poate specifica faptul ca acest spor este inclus in salariul de baza.
In cazul in care in CIM nu este specificat nimic la sporul de vechime cum se poate reveni la acesta in asa fel incat sa nu se modifice salariul?
Buna ziua,
In urma unui control de la ITM am fost obligati sa calculam spor de vechime pentru toti angajatii. Din pacate nu avem contract colectiv de munca.
Intrebarea este urmatoarea: daca voi calcula pt luna Mai spor de vechime, iar din luna Iunie voi face contract colectiv, cum pot face in asa fel incat sa nu maresc salariile si din Iunie sa revina toate la cel din Aprilie ( in Mai fiind marit din cauza sporului)?
In alta oridine de idei, contractul colectiv de munca in cat timp trebuie depus si unde?
Va multumesc anticipat
va multumesc inca o data pentru lamuriri si promptitudine
va multumesc tuturor pentru raspunsuri.
Problema este ca firma de contabilitate imi spune ca nu e necesar sa faca rectificative la declaratia 100 pentru ca or sa treaca totul in Februarie si ca in Codul Fiscal, art 59, (129 din norme) se specifica acest fapt. Din pacate eu n-am acest Cod Fiscal.
Am si eu o mare nelamurire si sper sa ma puteti lamuri dvoastra.
Societatea de contabilitate cu care colaboram a facut o greseala in statele de plata ( eu fiind angajata la 2 firme, la una cu 2 ore , la cealalta cu 8 ore ) si in loc sa-mi treaca functia principala la cea cu 8 ore mi-au trecut-o la cea cu 2 ore iar deducerea a fost calculata invers ( adica asa cum ar fi fost normal, la salariul cel mai mare, unde eram angajata cu 8 ore, dar nu cu functie de baza ).
Acum problema care este : am refacut statele, dar nu stiu cum e corect sa fac, trebuie facute rectificative si la declaratii sau pot sa adaug o coloana extra pentru luna februarie in statul de plata in care sa inregistrez si diferentele de la deducere?
Va multumesc si astept cu interes mare raspunsul dvoastra