avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 927 soluții astăzi
Forum Activitate jordann

Activitate jordann

Răspuns la discuția Vicii ascunse contract inchiriere
cand am inchiriat apt, nu stiam de aceste vicii,iar cand le-am observat,pagubele mele erau deja produse.
Răspuns la discuția Vicii ascunse contract inchiriere
dar in legatura cu viciile ? cine suporta daunele sau diminuarea acestora(prin clor,rezerve umiditate)?multumesc.
buna ziua.in urma cu un an am inchiriat un apt cu 2 camere ,nemobilat.
Apt. este situat intr-un imobil particular cu 3 etaje.
In apt era doar centrala termica veche de cativa ani.
Instalatiile sanitare erau intr-o stare destul de subreda.
1) Cand s-a defectat centrala a chemat pe cineva s-o repare, dupa 3 saptamani,timp in care am incalzit apa pe aragaz.
2) peretii exteriori sunt umezi tot timpul ,in apt. este o umidtate f mare,care a dus la ruginirea unei combine frigorifice,a unui aragaz cumparat acum 1 an,scaunele metalice au ruginit,mobila toata a mucegait iar hainele din casa,la fel.
3) a cumparat 2 aparate ceresit dar nu sunt suficiente pt umiditatea ff mare
rezervele,le cumpar eu cate 2 in fiecare luna
4) la baie oscileaza f mult temperatura apei-f rece,apoi f fierbinte.
5) gazele si apa potabila le platesc la tarif de pers juridica-le-a inregistrat pe firma sa.
6)la semnarea contractului s-a stabilit chiria sa se plateasca pe cate 2 luni ,precum si o garantie de 180 euro pt ....
Periodic suntem nevoiti sa spalam hainele noastre si ale copiilor din cauza mucegaiului din ele
As dori sa stiu daca pot opri din chirie consumul de apa,dero,curent ,clorul pt mucegai,rezervele ceresit.
Am dreptul sa cer diminuarea chiriei?in caz de refuz ii pot cere daune?
mentionez ca in contract este trecuta o suma mai mica a chiriei.
Este legala acea garantie oprita?
va multumesc.
Discuție e411
as vrea sa stiu daca indemnizatia de crestere copil pana in 2 ani, afecteaza primirea alocatiei din urma(pt italia).sotul lucreaza in italia din 2007.eu am fost in concediu de maternitate 2 ani,in Romania.
cand am solicitat alocatie din italia pe baza e411,la dgaspc mi s-a spus ca nu se acorda alocatie decat din momentul terminarii concediului deoarece se ia in calcul si indemnizatia de crestere copil 600 ron iar insumata cu alocatia de 200 ron fac 800 ron,si nu ma incadrez pt primirea alocatiei din urma din italia.este corect?
Mentionez ca eu am inceput serviciul pe 14.12.2009 si am incheiat activitatea in 14.02.2010.
mi s-a transmis ca in romania se va sista alocatia de 42 ron si se va lua doar in italia integrala.
sotul are contract pe perioada determinata.as vrea sa stiu ,in momentul in care intrerupe activitatea in italia,alocatia se va da automat iar in romania sau trebuie sa se adreseze institutiilor italiene?
in cazul in care trebuie facute demersuri pt acordarea alocatiei initiale (daca termina activitatea in Italia) se pot face si aici,pt ca nu se descurca prea bine in italia?