Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vicii ascunse contract inchiriere
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vicii ascunse contract inchiriere

buna ziua.in urma cu un an am inchiriat un apt cu 2 camere ,nemobilat.
Apt. este situat intr-un imobil particular cu 3 etaje.
In apt era doar centrala termica veche de cativa ani.
Instalatiile sanitare erau intr-o stare destul de subreda.
1) Cand s-a defectat centrala a chemat pe cineva s-o repare, dupa 3 saptamani,timp in care am incalzit apa pe aragaz.
2) peretii exteriori sunt umezi tot timpul ,in apt. este o umidtate f mare,care a dus la ruginirea unei combine frigorifice,a unui aragaz cumparat acum 1 an,scaunele metalice au ruginit,mobila toata a mucegait iar hainele din casa,la fel.
3) a cumparat 2 aparate ceresit dar nu sunt suficiente pt umiditatea ff mare
rezervele,le cumpar eu cate 2 in fiecare luna
4) la baie oscileaza f mult temperatura apei-f rece,apoi f fierbinte.
5) gazele si apa potabila le platesc la tarif de pers juridica-le-a inregistrat pe firma sa.
6)la semnarea contractului s-a stabilit chiria sa se plateasca pe cate 2 luni ,precum si o garantie de 180 euro pt ....
Periodic suntem nevoiti sa spalam hainele noastre si ale copiilor din cauza mucegaiului din ele
As dori sa stiu daca pot opri din chirie consumul de apa,dero,curent ,clorul pt mucegai,rezervele ceresit.
Am dreptul sa cer diminuarea chiriei?in caz de refuz ii pot cere daune?
mentionez ca in contract este trecuta o suma mai mica a chiriei.
Este legala acea garantie oprita?
va multumesc.
As dori sa stiu daca pot opri din chirie consumul de apa,dero,curent ,clorul pt mucegai,rezervele ceresit.

Raspunsul este conditionat de clauzele contractual asumate de parti
Perceperea unei garantii in cazul contractelor de locatiune este temeinica si legala si reprezinta bonitatea in favoarea locatorului,in cazul neachitarii in termen a obligatiilor contractual asumate sau in cazul constatarii realizarii de prejudicii/daune la imobil sau bunurile existente in acesta
dar in legatura cu viciile ? cine suporta daunele sau diminuarea acestora(prin clor,rezerve umiditate)?multumesc.
jordann a scris:
buna ziua.in urma cu un an am inchiriat un apt cu 2 camere.

Ati inchiriat apartamentul asa cum era. Proprietarul inchiriaza ceea ce are. Daca chiriasul constata ca acel apartament nu-i asigura confortul scontat, siguranta, linistea... poate sa-si caute alt apartament de inchiriat si sa rezilieze contractul cu acest proprietar.

La intrebarea daca aveti dreptul sa-i cereti ceva proprietarului, nimeni nu va opreste sa-i cereti, sa-i solicitati sa remedieze defectiunile... iar proprietarul este obligat sa rezolve, sa va despagubeasca... cu conditia ca aceste clauze sunt prevazute in contract.
Cat despre vicii, daca acum o sa-i imputati ca nu v-a spus de umezeala din apartament, e greu de crezut ca o sa-l oblige cineva sa va despagubeasca.

Solutia cea mai simpla este sa va cautati alt apartament. Dar daca nu vreti sa plecati din acel apartament cu toate ca aveti acolo numai necazuri si vreti doar ceva compensatii de la proprietar, discutati cu proprietarul. Spuneti-i in ce conditii locuiti si solicitati-i sa va scada pretul chiriei pentru ca altfel o sa cautati sa inchiriati alt apartament si actualul proprietar va ramane fara chirias.
Daca ati fost corecti pana acum si in relatii bune cu proprieatarul sunt sanse mari sa aprecieze acest lucru si sa mai scada pretul decat sa va piarda.
cand am inchiriat apt, nu stiam de aceste vicii,iar cand le-am observat,pagubele mele erau deja produse.