avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1839 soluții astăzi
Forum Activitate munteanu1iulian

Activitate munteanu1iulian

Răspuns la discuția Proprirea
dl Gabriel Z. poprirea a fost facuta de catre aceasi banca de 2 ori pe singurul venit - cel de salarii greseala este ca a fost facuta si de catre persoana de la contabilitate( in urma hartiei de la executor), dar salariile se platesc pe card( iar la banca unde se fac viramentele pt salarii este acea hartie de la executoe de cateva luni si se opereaza poprirea lunar; problema este ca cei de la departamentul contabilitate au facut si ei aceasi poprire fara a se interesa la angajat de acest fapt. Deci cine este vinovat?
Va rog respectuos sa ma ajutati cu acest raspuns
cum poate fi tras la raspundere sa plateasca "cu varf si indesat"- si noi consumatorii platim , unde sa ma adresez sa fie trasa la raspundere banca?
As dori sa stiu daca o banca poate fi trasa la raspundere( sau data in judecata) in urmatoarea situatie:
Am descoperit dupa mult timp ca o banca l-a care aveam un credit nu a efectuat plata unei rate in contul meu- precizez ca detin extras de cont si ordin de incasare pentru suma respectiva. Am incercat sa vb cu cei de la banca dar am fost tratat cu indiferenta. La protectia consumatorului au zis ca nu e de competenta lor.

Oare nu e un fel de furt?cine ma poate ajuta,si cum trebuie sa procedez pentru ai actiona in instanta sau de a face plangere impotriva lor
Ce legi au incalcat?
Va multumesc
Discuție Proprirea
vreau sa-mi zica cineva cand este legala proprirea ( pentru un imprumut bancar ), prima intrebare
a doua intrebare: "este legal ca in decursul unei luni sa se faca 2 propriri- una de la banca unde este virat salariul lunar( pe card de salarii) si cea dea doua de la serviciu ( a ajuns la servici dupa un timp de 9 luni adresa de la executor, adresa ce a fost trimisa si la banca unde sunt efectuate platile salariale). Mentionez ca nu am fost anuntat de la serv ca ajuns o astfel de hartie( nu am fost intrebat de nimeni ce este cu acest document) si s-a facut retinerea1/3 din salar net. In concluzie mi-au fost retinute 2/3 din salar. As dori sam a ajutati sa imi spuneti cine se face vinovat? si daca imi pot recupera suma1/3 retinuta zic eu (abuziv).
Nu stiu daca Proprirea cu titlu executor este legala( nu am fost instiintat de vreun termen de judecata- se poate ataca in instanta?)