Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Rata platita care nu apare in extrasul de cont
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Rata platita care nu apare in extrasul de cont

As dori sa stiu daca o banca poate fi trasa la raspundere( sau data in judecata) in urmatoarea situatie:
Am descoperit dupa mult timp ca o banca l-a care aveam un credit nu a efectuat plata unei rate in contul meu- precizez ca detin extras de cont si ordin de incasare pentru suma respectiva. Am incercat sa vb cu cei de la banca dar am fost tratat cu indiferenta. La protectia consumatorului au zis ca nu e de competenta lor.

Oare nu e un fel de furt?cine ma poate ajuta,si cum trebuie sa procedez pentru ai actiona in instanta sau de a face plangere impotriva lor
Ce legi au incalcat?
Va multumesc
Banuiesc ca ati vorbit doar cu administratorul de cont. Pentru inceput vorbiti "mai sus" si aratati ca aveati bani in cont. Vad ei si fara sa le duceti documente dar e bine sa subliniati asta pentru a nu va incarca cu dobinzi penalizatoare si comisioane de intirziere. Daca e vina lor se va rezolva pe loc fara costuri. Va plati administratorul de cont cu virf si indesat daca a uitat sa va faca operatiunea sau a virat-o in alt cont. Cu conditia ca dumneavoastra sa fi avut banii in cont la data scadentei.
cum poate fi tras la raspundere sa plateasca "cu varf si indesat"- si noi consumatorii platim , unde sa ma adresez sa fie trasa la raspundere banca?