avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 885 soluții astăzi
Forum Activitate somial

Activitate somial

Buna ziua.....m ar interesa când ar trebui sa depun actele pt indemnizație copil?am născut in 5 Decembrie 2018 înainte de termen....prematur......concediu medical nu am avut....am citit undeva ca pot sa îmi iau toate cele 126 de zile și după naștere .....mi am luat din 5 dec pt luna dec 2018 și Ianuarie.......pot sa îmi m ai iau concediu?cei de la somaj(am prins și o jumătate de luna de șomaj apoi m am angajat pana am născut) îmi ziceau ca nu mai trebuie sa îmi iau concediu....și sa îmi depun actele pt indemnizație.....cum ar fi mai bine? am înțeles ca pt cele 126 de zile voi fi plătită cu 85% din salariul brut.....nu ar fi mai bine pt mine sa îmi iau toate acele zile de concediu?.......și încă ceva.....pt alocația la copil....pana când tre sa depun actele? Îmi zicea cineva ca am maxim 60 de la naștere copil.......dar dacă sunt in concediu tre sa le depun ?sau le depun când depun actele și pt indemnizație?multumesc
Dar m-a pot răzgândi in 30 de zile?
Iar dacă nu câștig nu trebuie sa mi se restituie taxa de participare (e in valoare de 300 RON) și taxa de caiet de sarcini(50ron).....+ mi se cere încă 500 RON garanție .....
Dacă am câștigat o licitatie , am înțeles ca m-a pot răzgândi in 30 de zile....e adevărat?
am calculat bine??? va rog mult sa imi spuneti.......multumesc
multumesc pt raspuns.....mai am 2 intrebari....
1.....eu sunt angajata la firma sotului...daca o sa imi iau din concediul de maternitate 84 de zile inainte de sarcina si 42 dupa, in cele 84 de zile sotul meu trebuie sa plateasca in continuare pentru mine la stat ca si pana atunci?
2....daca in octombrie intru in concediu de maternitate, lunile.oct, noiem. dec(84 zile) o sa primesc indeminz de matern astfel: salariul brut este de 3000 (pt lunile aprilie-septembrie).....indemnizatia ar fi 3000x85%=2550
3....indemnizatia de crestere a copilului cum se calculeaza in acest caz? adica pt lunile in care sunt in concediu de matern. ? 85% din media venit net din ultimele 12 luni? 2550 brut=1803 net pt cele 3 luni(84 zile)? iar pt celelalte 9 luni sal brut=3000----net=2104?
1803x3=5409
2104x9=18936
5409+18936=24345
24345:12 luni=2028
2028x85%= 1724
e ok?


Îmi răspundeți va rog la ultima mea întrebare? Va rog
Mulțumesc de răspuns........va rog sa m-a corectați dacă nu am înțeles bine......concediul de maternit este de 126 de zile.....care se pot lua înainte de sarcina sau după .....însă 42 de zile sunt obligatorii după sarcina.....și se calculează ca 85% din media veniturilor BRUTE din ultimele 6 luni din ultimele 12 luni in care care am fost angajata........iar in cazul concediul de creștere a copilului trebuie sa am lucrate 12 luni când se naște copilul in ultimii 2 ani.....iar aici se calculează ca 85% din media veniturilor NETE din ultimele 12 luni in care am fost angajata.....Daca eu nasc in Decembrie înseamnă ca in dec....2017, Ianuarie,februarie,și Martie 2018 o sa fiu in concediu de maternitate? 126 de zile ar fi cam 4 luni........iar după aceea o sa între concediul de creștere a copilului?de atunci se calculează 2 ani?
Care este diferența dintre indemnizație pt creșterea copilului și indemnizație de maternitate?????
Eu am crezut ca e același lucru......îmi puteți explica ce diferența este?eu sunt angajata din 14.10.2016 cu salariul minim pe economie.....și am rămas însărcinată....m-a gândeam sa îmi măresc salariul de luna viitoare......dar cineva îmi zicea ca pot doar in ultimele 6 luni ca doar acelea se calculează pt indemnizație.....doar sa am lucrate 12 luni in ultimii 2 ani.....nu mai înțeleg nimic......va rog ajutați-ma
Articolul de care spuneam ca se referă la ultimele 6 luni este cel postat pe site ul Avcatnet.ro in data de 6 martie........Părinți in România anului 2017:Concediile și indemnizatiile de care se pot bucura salariații......de ce scrie de ultimele 6 luni?