avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 537 soluții astăzi
Forum Activitate adrian_fm67

Activitate adrian_fm67

Buna ziua, am avut de la comisia capacitatii de munca, casa de pensii, certificat de invaliditate grav grad 1 , cu insotitor timp de 14 ani, dupa care am optat pt acordarea (dreptul la optiune) indemnizatiei de insotitor de la DGASPC in dorinta de a angaja pe cineva pt a avea grija de mine. intrucat nu am gasit pe nimeni in ultimii 2 ani sa-l angajez datorita putinilor bani, doresc sa ma reintorc la casa de pensii , folosind optiunea primirii dreptului la asistent personal. intrebarea mea este: Mai pot opta pt transferul ( reintoarcere) indemnizatiei de insotitor de la DGASPC la casa de pensii ? Legea permite acest lucru? Va multumesc.
Va multumesc .
Detin pe CI domiciliul la adresa unde am vandut un apartament, momentan sunt in cautarea altui apartament si se pare ca dureaza...intrebarea este daca ma pot folosi in continuare de adresa de domiciliu de la apartamentul vandut, si sa nu schimb CI decat atunci cand cumpar alta locuinta...doresc sa stiu ce probleme as putea avea, ce obligatii si restrictii am. Momentan locuiesc cu chirie si pot declara pe propria raspundere oricui o cere,ca locuiesc efectiv la adresa unde platesc chirie in baza actului incheiat cu proprietarul.
ca sa fie clar pt cei interesati ....dezvoltatorul a cumparat un teren de la un particular pe care a ridicat acest bloc si din acest motiv este trecuta toata suprafata construita cat si terenul aferent imobilului in contrctul de vc apare clar suprafete, schite inclusiv in planul cadastral luat de catre mine de la oficiul de cadastru si intabulare din bld expozitiei...ce ma sfafuiti va rog...faptele sunt foarte clare...este penala sigur dar pe mine ma intereseaza sa le cer daune si credeti-ma ca am cu ce da demonstrez ca mi sau adus prejudicii.
nici nu mai conteaza spaga sau beneficiarii...este clar un abuz.
cand am cumparat apartamentul , blocul respectiv,constructie noua, in acte sunt clar delimitate suprafetele pe care le detinem ca si proprietari, explicate clar in acte, schite, cat si in planul cadastral pe care l-am ridicat de la oficiul de cadastru
terenul care a fost ocupat de catre ADP este trrcut in planul cadastral din contractul fe vanzare cumparare.
terenul este trecut in contractul de v-c
in planul cadastral al imobilului pe care il detin se observa clar abuzul este vb de vreo 5-6 m2.din proprietatea comuna, dar la 3m de fereastra mea. Vb de planul cadastral al blocului si al terenului pe care il detinem prin contract vanzare-cumparare in care toti proprietari au cota indiviza.
Serviciul parcari ( Primaria ) a venit si a insemnat pe o portiune de teren, proprietate comuna a unui bloc de locuinte cateva locuri de parcare pe care a facut contracte de inchiriere,(cu plata aferenta unui contract pe 1 an) presedintelui de bloc si nu numai, fara acordul celorlalti proprietari ai blocului. Nu se respecta nici macar legea cu parcarii la minimum 5 m de bloc a lui Nicolaescu, fiind intimpinat in fiecare clipa cand deschid fereastra de zgomotul si gazele de esapament ale acestora, iar ca tacamul sa fie complet primaria are un loc pt caiini ( unde acestia sunt adusi pt a-si face necesitatile ) la nici...50 cm !!!??? de blocul si ferestrele noastre disconfortul fiind foarte mare prin mirosuri,galagie de la 5 dimineata pina la orele 23.. Deoarece mi se aduc prejudicii atit materiale cat si morale,disconfortul fiind foarte mare, prin ocuparea abuziva a terenului proprietate comuna,cit si a problemelor medicale doveditoare pe care le am ( probleme respiratorii si nu numai ) fiind persoana cu handicap grav care necesita insotitor conform certificatului medical, ma gandesc foarte serios sa ii dau in judecata. Aceasta situatie nu ar fi existat fara complicitatea presedintelui de bloc care neaga orice implicare.( chiar si asa ,el nu avea voie sa permita acest abuz ). Am vb cu cei de la serviciul parcari dar si la primarie si m-am convins ca sa dat multa spaga. Nu doresc sa notific pe cei implicati si ma gandesc sa fac plangere penala si sa deschid si actiune in civil pt daune celor care se fac vinovati de aceasta situatie. Doresc sa stiu daca ati mai intilnit astfel de situatii si eventual ce ma sfatuiti . Va multumesc anticipat pt raspunsuri si sfaturi.