avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Activitate Zita P.

Activitate Zita P.

Răspuns la discuția Completare REVISAL
tudorvaleriu a scris:

1. Daca ITM verifica Revisal nu vor considera ca persoana in cauza a lucrat pana pe 12.06.2010 ci vor constata ca atunci i-a incetat CIM.
2. Nu este problema dvs. ce va crede sau nu viitorul angajator. Este problema acestuia.


Va multumesc pt ajutor.
Răspuns la discuția Completare REVISAL
Va dau dreptate aici in totalitate, dar cum in viitor se vor scoate (poate) carnetele de munca !!!!!!!!!!!???????????
Răspuns la discuția Completare REVISAL
Dar cei de la ITM consultand baza de date a Revisalului vor considera ca acea persoana a lucrat din zz.ll.aa pana in data de 12.06.2010 .#-o:sorry:
Răspuns la discuția Completare REVISAL
Da! este de la introducerea unei modificari a CIM in Revisal.
Dar !!!????
Daca persoana lipseste nemotivat din 05.06.2010 si pana la incetarea contractului 12.06.2010 exista perioada de suspendare (zile nemotivate) se considera vechime?.
Daca in aceasta perioada persoana se angajeaza la o alta societate, (el nedeclarand ca a mai lucrat la alta societate) datele se suprapun!
De unde reiese ca el a parasit societatea la data de 05.06.2010 si nu a mai lucrat in acea societate?
Răspuns la discuția Completare REVISAL
Ralu77 a scris:

Argumente:
CCM
art 75 (3) Comisia il va convoca in scris pe salariatul cercetat, cu cel putin 5 zile lucratoare inainte. Convocarea va indica cel putin motivul, data, ora si locul intrevederii
Este normal ca ziua cercetarii, in speta ziua incetarii CIM, sa fie dupa ziua ultimei prezente in pontaj
Atentie:
05.06 a fost sambata.



DATELE SUNT FICTIVE.
DISCUTAM COMPLETAREA REVISALULUI .
Răspuns la discuția Completare REVISAL
La incetarea contractelor de munca din Revisal exista urmatoarele pozitii:
Temei legal : 61 a
Data incetare contract : 05.06.2010
Data de la care se produce modificarea : 12.06.2010
Explicatie temei incetare/Decizie : Decizia 23/2010


(da. nu se poate in acest interval sa se faca cercetarea disciplinara, am pus doar doua date fictive)
Răspuns la discuția Completare REVISAL
Pardon 12.06.2010.

Puteti sa-mi argumentati de ce se trece cu data de 12.06.2010?
Am o incetare de contract conf art,61 lit.1.
Angajatul lipseste nemotivat incepand cu data de 05.06.2010.
Dupa intocmirea actelor de cercetare disciplinara ii inceteaza contractul la data de 12.03.2010.
IN REVISAL LA POZITIA - "INCETARE CONTRACT" - CE DATA VOI TRECE ???:O
Răspuns la discuția COMPLETAREA CARTII DE MUNCA
=D> Asa consider si eu ca este corect !!!!

Mai asteptam pareri!
Exista o baza legala, ori este doar "logica" ???????:">