Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... COMPLETAREA CARTII DE MUNCA
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

COMPLETAREA CARTII DE MUNCA

Am o angajata care a avut CIM suspendat pt concediu de ing.copil.2 ani pana la data de 01.01.2010 . Intre timp a mai nascut un copil si a facut cerere de c.i.c.2 ani pt al doilea copil cu data de 02.01.2010.
In cartea de munca cum voi face inscrierile ??????
Pt.primul copil la incetarea perioadei trebuie sa faca cerere (pt a avea un numar de inregistrare in cartea de munca).???? ori poate sa faca cerere de ing.c. doar pt al doilea copil.
Cate pozitii vor fi completate in carnetul de munca?????:sorry:
Trebuie sa faca o cerere de incetare suspendare, la care ii atasati o decizie de incetare a suspendarii (gasiti model la documente utile).
Odata cu cererea de incetare suspendare, mai face inca o cerere de concediu pt ingrijire copil pana la 2 ani, la care ii atasati o decizie art 51 lit a (cum i-ati facut-o cand a intrat pt primul copil in cic)
multumesc!
deci ...corect vor aparea in carnetul de munca 4 pozitii:
-susp.CIM pt.c.ing.copil.
- incetare suspendare
- susp.CIM pt.c.ing.copil
- incetare suspendare

Daca se scriu doar doua pozitii : In perioada de la xx.xx.xxxx pana la xx.xx.xxxx se suspenda CIM ptr igrij.copilului pana la 2 ani.
In perioada de la xx.xx.xxxx pana la xx.xx.xxxx se suspenda CIM ptr.ingrij.copilului pana la 2 ani.
X-(ESTE CORECT ??????#-o
nu,
vor aparea cele 2 decizii, facute de angajator, urmare a cererilor angajatei...
Decizia de incetare suspendare (facuta la cererea de incetare)
Decizia de concediu ingrijire (facuta la cererea de cic)

Sa ma corecteze cineva daca gresesc...
=D> Asa consider si eu ca este corect !!!!

Mai asteptam pareri!
Daca se scriu doar doua pozitii : In perioada de la xx.xx.xxxx pana la xx.xx.xxxx se suspenda CIM ptr igrij.copilului pana la 2 ani.
In perioada de la xx.xx.xxxx pana la xx.xx.xxxx se suspenda CIM ptr.ingrij.copilului pana la 2 ani.

Ce te faci daca solicita reluarea activitatii inainte ca copilul sa implineasca 2 ani si ai scris asa?
Sti cand intra in CIC dar nu ai certitudiine cand revine decat atunci cand vei avea cererea salariatei.
ContSters42179, utilizator