avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 373 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cum se prelungeste suspendarea CM pentru a-l 2 lea ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cum se prelungeste suspendarea CM pentru a-l 2 lea copil?

Buna ziua, ce decizie trebuie sa fac pt a ma reincadra, CM fiind suspendata din 14.03.08 pt crestere copil, si urmatoarea decizie cu art 51 lit a, cu ce data trebuie introdusa in situatia in care cel de-al 2 lea copil s-a nascut pe 14.09.2009?
Cel mai recent răspuns: neagu_1982 , utilizator 20:44, 15 Martie 2010
pt reincadrare trebuie facuta o cerere de incetare a suspendarii cu ziua imediat urmatoare zilei in care copilul a implinit 2 ani.
daca doriti sa continuati concediul pt cresterea celui de al 2 lea copil in locul cererii dee incepere a activitatii faceti o cerere de continuare a concediului pana la inplinirea varstei de 2 ani a celu de al 2 lea copil
Multumesc mult pentru raspuns.
Aveti idee daca trebuie sa fac (in calitate de inspector resurse umane) o decizie de incetare a suspendarii si ce art se trece; iar in calitate de angajat o cerere intr-adevar; si tot de continuare a concediului o decizie art 51 lit a, incepand cu ce data, pt a continua?
ex: 14.03.2008 s-a suspendat - copilul s-a nascut pe 01.02.2008
14.03.2010 inceteaza suspendarea?
15.03.2010 se suspenda din nou pt cel de-al 2 lea copil, nascut pe 14.09.2009?
multumesc.
Alexandra Diana
Faceti cerere pt. concediu crestere copil incepand cu 02.02.2010, pana la implinirea varstei de 2 ani a celui de-al doilea copil, respectiv 14.09.2011. Cu 15.09.2011 veti relua activitatea.
Sper sa nu plictisesc prea mult, mai am o ultima intrebare pe aceasta tema, sa fiu sigura ca am inteles bine :sorry:
1. Copilul s-a nascut pe 01.02.2008, suspendarea s-a facut cu 14.03.2008.
Eu fac o cerere de incetare a suspendarii CM incepand cu 02.02.2010, si o cerere pt CCC incepand tot cu 02.02.2010 - 14.09.2011?
2. Angajatorul ce art trebuie sa treaca in decizia de incetare a suspendarii?
Si cu ce data imi face decizia de suspendare (art 51 lit a) cu 02.02.2010?

Corectati-ma daca am gresit, si imi cer scuze pt insistenta.
multumesc
Ati inteles corect iar la cererea de suspendare a CIM pentru al doilea copil cu art 51 lit a pentru a beneficia de concediu CIC ar trebui sa atasati certificat nastere copil.

Alte discuții în legătură

Completarea cartii de munca Zita P. Zita P. Am o angajata care a avut CIM suspendat pt concediu de ing.copil.2 ani pana la data de 01.01.2010 . Intre timp a mai nascut un copil si a facut cerere de ... (vezi toată discuția)
Suspendarea cartii de munca in continuare pentru a-l 2-lea copil alexandradian_a@yahoo.com alexandradian_a@yahoo.com Buna ziua, va rog spuneti-mi cum se procedeaza in cazul in care o carte de munca este suspendata pentru crestere copil din 14.03.2008, cum se face reincadrarea ... (vezi toată discuția)
Concediu crestere copil maryag maryag buna ziua,am un copil nascut un martie 2011 si am concediu de crestere de 2 ani pana in martie 2013,sunt iar insarcinata si copilul se va naste tot in ... (vezi toată discuția)