Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cum se prelungeste suspendarea CM pentru a-l 2 lea ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cum se prelungeste suspendarea CM pentru a-l 2 lea copil?

Buna ziua, ce decizie trebuie sa fac pt a ma reincadra, CM fiind suspendata din 14.03.08 pt crestere copil, si urmatoarea decizie cu art 51 lit a, cu ce data trebuie introdusa in situatia in care cel de-al 2 lea copil s-a nascut pe 14.09.2009?
pt reincadrare trebuie facuta o cerere de incetare a suspendarii cu ziua imediat urmatoare zilei in care copilul a implinit 2 ani.
daca doriti sa continuati concediul pt cresterea celui de al 2 lea copil in locul cererii dee incepere a activitatii faceti o cerere de continuare a concediului pana la inplinirea varstei de 2 ani a celu de al 2 lea copil
Multumesc mult pentru raspuns.
Aveti idee daca trebuie sa fac (in calitate de inspector resurse umane) o decizie de incetare a suspendarii si ce art se trece; iar in calitate de angajat o cerere intr-adevar; si tot de continuare a concediului o decizie art 51 lit a, incepand cu ce data, pt a continua?
ex: 14.03.2008 s-a suspendat - copilul s-a nascut pe 01.02.2008
14.03.2010 inceteaza suspendarea?
15.03.2010 se suspenda din nou pt cel de-al 2 lea copil, nascut pe 14.09.2009?
multumesc.
Alexandra Diana
Faceti cerere pt. concediu crestere copil incepand cu 02.02.2010, pana la implinirea varstei de 2 ani a celui de-al doilea copil, respectiv 14.09.2011. Cu 15.09.2011 veti relua activitatea.
Sper sa nu plictisesc prea mult, mai am o ultima intrebare pe aceasta tema, sa fiu sigura ca am inteles bine :sorry:
1. Copilul s-a nascut pe 01.02.2008, suspendarea s-a facut cu 14.03.2008.
Eu fac o cerere de incetare a suspendarii CM incepand cu 02.02.2010, si o cerere pt CCC incepand tot cu 02.02.2010 - 14.09.2011?
2. Angajatorul ce art trebuie sa treaca in decizia de incetare a suspendarii?
Si cu ce data imi face decizia de suspendare (art 51 lit a) cu 02.02.2010?

Corectati-ma daca am gresit, si imi cer scuze pt insistenta.
multumesc
Ati inteles corect iar la cererea de suspendare a CIM pentru al doilea copil cu art 51 lit a pentru a beneficia de concediu CIC ar trebui sa atasati certificat nastere copil.