avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 157 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters130254

Activitate ContSters130254

Pana la urma pot da si eu o astfel de declaratie in forma autentica bineinteles, declaratie in care sa specific ca imobilul in care imi voi avea sediul social, prin structura lui si suprafata sa utila, permite functionarea mai multor societati in incaperi diferite sau in spatii distinct partajate.

Concluzionand acestea, credeti ca dosarul va trece la Registru? :)

Multumesc,

Ionut Pindaru
Buna ziua,

Am intampinat o mica problema astazi la depunea dosarului pentru constituirea unui SRL.
In momentul in care am primit certificatul de la ANAF il el erau mentionate ca mai sunt sedii sociale la acea adresa.
Prin urmare mi-au cerut o declaratie de nesuprapunere...
Intrebarea mea este urmatoarea:
1. Aceasta declaratie trebuie data de catre mine ca Administrator al societatii in curs de constituire?
2. Aceasta declaratie trebuie data de administratorul societatii cu care am facut contractul de inchiriere al spatiului?
3. Aceasta declaratie este ceruta in forma autentica ...cine da pana la urma declaratia eu, sau el?

Va multumesc pentru atentie si astept raspunsurile dumneavoastra.

Ionut Pindaru
Hello.

Pot insera un text in mail-urile pe care urmez sa le trimit clientilor, atat cei activi/inactivi cat si cei potentiali, fara ca acest mail sa nu fie considerat un spam si amendat ca atare?
Ma gandeam la un text de genul:
Disclaimer:

In conformitate cu legea 365 / 2002 privind comertul electronic, acest mesaj nu este si nu poate fi considerat un spam deoarece:

- Contine datele necesare de identificare;

- Acceptarea de primire a ofertei nu va implica financiar;

- Adresa de email a fost preluata de pe un site public.

In cazul in care pe viitor doriti sa nu mai primiti acest gen de informari, va rugam trimiteti un mesaj la _______@_______ cu subiectul „Dezabonare”, in care sa indicati adresele de e-mail care doriti sa fie sterse din baza de date.
Va multumim!

Iar pt. clientii potentiali ma gandeam sa mai adaug inca un punct de genul:
Netransmiterea unui mesaj pentru Dezabonare se va considera acord implicit pentru transmitere newsletter-e/ informari.

Astept parerile dumneavoastra cu bazele legale aferente! :)

PS: Pot introduce o astfel de clauza intr-un contract de prestari servicii?

O zi cat mai buna!

Răspuns la discuția Consilier juridic stagiar
Sorry..nu m-am exprimat destul de concret...poate consilierul juridic stagiar face astfel de atestari...
Stiu ca in conformitate cu art.4 din lege si art. 10 din statut se pot atesta...asta scrie si pe stampila... :)
Dar ... ce se intampla cu cj-ii stagiari? :)

Mersi si sorry
Buna ziua,

Am si eu o intrebare f ciudata care nu-mi da pace si anume...

Poate un consilier juridic atesta acte juridice cu privire la identitatea partilor, a continutului si a datei actelor?
Intreb acest lucru deoarce in statutul profesiei de consilier juridic n-am gasit nimic (sau poate mi-a scapat)
Dar...in statutul profesiei de avocat
Art. 290. alin. 2: Avocatul stagiar poate efectua activităţile prevăzute la art. 3 alin. (1) lit. a) şi b) din Lege.
Art. 3 din legea 51/95 privind organizarea si exercitarea profesiei de avocat...

Art. 3.
(1) Activitatea avocatului se realizează prin:
a) consultaţii şi cereri cu caracter juridic;
b) asistenţă şi reprezentare juridică în faţa instanţelor judecătoreşti, a organelor
de urmărire penală, a autorităţilor cu atribuţii jurisdicţionale, a notarilor publici şi
a executorilor judecătoreşti, a organelor administraţiei publice şi a instituţiilor,
precum şi a altor persoane juridice, în condiţiile legii;
c) redactarea de acte juridice, atestarea identităţii părţilor, a conţinutului şi a
datei actelor prezentate spre autentificare;
d) asistarea şi reprezentarea persoanelor fizice sau juridice interesate în faţa altor
autorităţi publice cu posibilitatea atestării identităţii părţilor, a conţinutului şi a
datei actelor încheiate;
e) apărarea şi reprezentarea cu mijloace juridice specifice a drepturilor şi
intereselor legitime ale persoanelor fizice şi juridice în raporturile acestora cu
autorităţile publice, cu instituţiile şi cu orice persoană română sau străină;
f) activităţi de mediere;
g) activităţi fiduciare constând în primirea în depozit, în numele şi pe seama
clientului, de fonduri financiare şi bunuri, rezultate din valorificarea sau
executarea de titluri executorii, după încheierea procedurii succesorale sau a
lichidării, precum şi plasarea şi valorificarea acestora, în numele şi pe seama
clientului, activităţi de administrare a fondurilor sau a valorilor în care acestea au
fost plasate;
h) stabilirea temporară a sediului pentru societăţi comerciale la sediul profesional
al avocatului şi înregistrarea acestora, în numele şi pe seama clientului, a părţilor
de interes, a părţilor sociale sau a acţiunilor societăţilor astfel înregistrate;
i) activităţile prevăzute la lit. g) şi h) se pot desfăşura în temeiul unui nou contract
de asistenţă juridică;
j) orice mijloace şi căi proprii exercitării dreptului de apărare, în condiţiile legii.
(2) Activităţile prevăzute la alin. (1) se exercită numai de avocat, dacă legea nu
prevede altfel.

Astept sugestii :)

O zi buna!
Răspuns la discuția Acum imi place acest cantec:
Sau poate asa ceva:

[ link extern ]
:D
Răspuns la discuția dobandirea cetateniei romane
Salut!

Legea 21/1991, art. 5:
Sunt, de asemenea, cetateni romani cei care:
- s-au nascut in strainatate si ambii parinti, sau numai unul dintre ei are cetatenia romana.
Pentru detalii ce tin de procedura pe care trebuie sa o urmezi consulta te rog legea 21/1991, articolele 11 - 20, eventual si articolele 21 si 22.
Mai multe detalii gasesti aici: [ link extern ]

O seara buna.
Răspuns la discuția drepturi lege 118/1990
Salut!

Conform legii 118/1990 (republicata in M.of nr.631/23 sep. 2009), mai precis art.3 punctul 2:
In cazul celor decedati, urmasii acestora au drepturi la pensie de urmas in conditiile legii, cu luarea in calcul a vechimilor stabilite potrivit prezentului decret - lege.
Răspuns la discuția Subcomodat?
In contractul de comodat sunt stipulate urmatoarele lucruri si anume:
- prin efectul contractului de comodat, comodatarul dobandeste numai dreptul de folosinta asupra bunului, comodantul pastrandu-si calitatea de proprietar.
- comodatarul nu poate insa imprumuta unui tert bunul care face obiectul contractului de comodat, deoarece el detine lucrul exclusiv pentru folosinta proprie.

O zi buna!