avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 609 soluții astăzi
Forum Activitate Lenush_71

Activitate Lenush_71

Va rog fr. sa ma ajutati- in 2007 am incheiat un contr. de prestari servicii, am emis factura fiscala, nu sa platit sum. din factura, am facut cerere pe 5/2001 pentru suma din fact. si penalitati- mi sa admis cererea in parte ( doar suma din fact. suma ce reprezinta penalitatile a fost respinsa motivand ca au fost trecute cu pixul recomandanduse dreptul comun), peste putin timp se fac 3 ani. Intrbare : pentru a ma adresa instantei pentru suma ce reprezinta penalitatile trebuie sa fac din nou convocare (720) sau e valabila prima , 2) Daca ordonanta pe care o am anuleaza termenul de 3 ani de la emiterea facturii( termen dupa care se prescrie datoria respectiva) va rog urg pe 2 iul se fac 3 ani MULTUMESC MULT
Răspuns la discuția respingere cerere pe oug.119/2007
MAI POT MERGE PE DREPT COMUN CU PENALITATILE ? CU CE SANSE? MULTUMESC MULT !=D>
cum se poate demite un consilier? care este cadrul legal , si cat timp ar dura?
am si eu o nelamurire- sunt consilier local intr-o comuna- Fratele Primarului este presedintele comisiei economice, sunt incompatibili?
Răspuns la discuția respingere cerere pe oug.119/2007
Am promis ca o sa revin cu alte inf. noi. CINE sa -i mai inteleaga pe jud. nostri......Tot cu aceasta soc. agr. are si fr. meu proces , tot pentru neplata . Insa situatia e putin diferita si anume : are contract de prestari serv. cu aceleasi penalitati de int. de 1% pe zi , a emis factura , a fost semnata si acceptata la plata ( fact a fost emisa la 01-07-2007) in 2008 a fost facuta o plata partiala dupa care nu a mai platit ... am facut cerere de jud. pe 119 si pe 5/2001 , instanta mi-a cerut sa decid pe care doresc sa ma judec (119 sau 5/2001) (vazand ca la soc. mea am mers pe 119 si am pierdut ) am decis cu fr. ca de data asta sa mergem pe 5/2001 si... mi sa admis cererea dar in parte , adica obliga parata la plata diferentei de pret(factura ) si respinge cererea ca parata sa plateasca vrero penalitate ( am vazut doar motivarea , nu am inca hot. jud.) Interesant e ca si aici debitoarea a facut intampinare si a contestat tot - contract, factura , penalitatile, plata partiala , ( la pl. partiala am depus extras de cont care dov. plata ) semnaturile de pe contract, factura, (ca ar fi defapt false semnaturile) ,, intr un cuvant tot ce se putea contesta " . In contract a fost specificat ( SCRIS OLOGRAF DE CATRE FR. MEU) faptul ca : IN CAZ DE LITIGII ACESTEA VOR FI SOLUTIONATE DE INST. COMP. DE LA SEDIUL PRESTATORULUI , ( suntem din judete diferite ) cere exceptie , si cere ca aceasta cauza sa fie transmisa spre solutionare catre tribunalul de la sediul sau ( debitor) iar instanta ,,respinge aceasta cerere " ( deci in opinia mea indirect instanta a acceptat contractul , si ca acesta este autentic - adica nu ete un fals asa cum a contestat debitorul) INTRBARE ; Daca inst. a admis contractul DE CE NU A ADMIS SI PENALITATILE INSCRISE IN CONTRACT?---------------- Astept hot. de la cealalta soc si o sa revin M U L T U M E S C
Răspuns la discuția respingere cerere pe oug.119/2007
ma mai poate ajuta cineva? multumesc anticipat
Răspuns la discuția respingere cerere pe oug.119/2007
Multumesc mult, am vorb. cu av. si el e de aceiasi parere,insa stiti cu e...cand esti la inghesuiala... mai ales ca altcineva, din breasla mia zis ca nu am proc. corect si ca treb. sa merg din start pe comun si ca av. a gresit.... Cand i-am trimis cerere la conciliere am calculat si cerut si penalitatile conf. contract, si mai departe la tribunal, si contractul si factura au fost semnate si acceptate de debitor, deci cred ca e certa, este exprimata in bani-deci lichida, iar scadenta era la data facturarii, si de atunci a trecut un an de zile-deci este excigibila, de asta am ales la 119/2007, si av. a fost surprins de decizie, sa fi influentat dec. faptul ca este soc. agricola si eu comerciala?
Buna ziua! Am un srl, si am prestat servicii la o Societate Agricola (deci nu este srl, ) am incheiat ,,contract de prestari servicii" semnat si stampilat pe fiecare pagina, cu penalitati de intirziere de 1% pe zi, am emis factura la terminarea lucrarii, factura a fost semnata si acceptata,nu a platit si dupa un an de zile i-am trimis convocare la conciliere conf.legii , nu raspunde, si...,, zic eu normal" ma adresez unui av. dupa care fomulam cerere pe 119/2007. face intimpinare -si contesta TOT- adica-factura , ca nu ar fi semnata de el, si ar fi un fals, contractul- ca ar fi existat doar o intentie de colaborare,si nu a fost nici o colaborare, si.... mi se respinge cererea (deocamdata nu stiu motivul, nu am prm. hot.) I N T R E B A R E: 1) dat fiind faptul ca deb. este soc. agr. si nu srl am formulat gresit cererea pe 119 ??? 2) trebuia form. pe oug 5/2001? 3) daca am pierdut pe 119/2007 mai pot form. cerere pe 5/2001? sau merg direct pe drept comun???? 4) care este var. cea mai buna si cu ce sanse? multumesc pentru ajutor