avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 846 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... URGENT- prescriere factura , penalitati din contract.
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

URGENT- prescriere factura , penalitati din contract.

Va rog fr. sa ma ajutati- in 2007 am incheiat un contr. de prestari servicii, am emis factura fiscala, nu sa platit sum. din factura, am facut cerere pe 5/2001 pentru suma din fact. si penalitati- mi sa admis cererea in parte ( doar suma din fact. suma ce reprezinta penalitatile a fost respinsa motivand ca au fost trecute cu pixul recomandanduse dreptul comun), peste putin timp se fac 3 ani. Intrbare : pentru a ma adresa instantei pentru suma ce reprezinta penalitatile trebuie sa fac din nou convocare (720) sau e valabila prima , 2) Daca ordonanta pe care o am anuleaza termenul de 3 ani de la emiterea facturii( termen dupa care se prescrie datoria respectiva) va rog urg pe 2 iul se fac 3 ani MULTUMESC MULT
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 02:08, 16 Iunie 2010
Termenul de 3 ani de prescriptie a dreptului la actiune incepe sa curga conf Decretului nr.1967/1958 pentru fiecare factura in parte la ... zile de cand devenea scadenta factura.Poti formula actiune pe dreptul comun in pretentii,numai pe penalitati,se timbreaza la valoare.Jurisprudenta a statutat faptul ca ordonanta 5/2001 tine loc de convocare la conciliere numai in cazul in care pretentia solicitata a fost cunoscuta pe aceasta cale.Jurisprudenta ICCJ
Termenul de 3 ani s-a intrerupt.Deci, curge un nou termen de 3 ani.
Insa daca veti obtine si penalitatile de intarziere pe dreptul comun este destul de greu de spus.
Ar trebui sa vada un avocat actul intrucat veti timbra la valoare de aceasta data si o consultatie juridica va costa probabil mai putin decat taxa de timbru...

avocat Claudiu Lascoschi

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Neplata facturi. cum il dau in judecata? bbn_1982 bbn_1982 Buna ziua! Am de recuperat niste bani de la un client din anul 2008. Luna trecuta am trimis o notificare cu confirmare de primire pe adresa acestuia, dar a ... (vezi toată discuția)
Somatie de plata! pui_horatiu pui_horatiu In situatia in care optez sa "merg" pe OG 5/2001, am facut si o Notificare + Conciliere cf. art. 720 C.pr.civ., am facturile semnate, ridicate de ... (vezi toată discuția)
Recuperare datorii vechi atti atti Am cateva facturi vechi (3 – 6 ani ) emise si neincasate (motivele principale : distanta sute de km,administrator de negasit…) de la firme care ... (vezi toată discuția)