avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 987 soluții astăzi
Forum Activitate machiavelli

Activitate machiavelli

Răspuns la discuția Malpraxis
Va multumesc tuturor pentru raspunsuri.
Pentru a ma face bine inteles, nu acuz ca aparitia tumorilor se datoreaza expunerilor la diferite raze. Eu acuz profesionalismul sau mai bine zis lipsa lui, mai exact, nedepistarea de-a-lungul investigatiilor a semnelor de cancer (am explicat in prima mea postare intreaga poveste).
Răspuns la discuția Malpraxis
vladfesan a scris:

sunt foarte de acord. ar trebui sa intrebati pe cineva.


Asta am si facut ... intrebarea mea este cui sa ma adresez? Unui avocat?
Am nevoie de o indrumare

Va multumesc

Răspuns la discuția Malpraxis
vladfesan a scris:

Mi se pare interesant ce spuneti. Trebuie analizat exact ce spun analizele respective. Trebuie vazut exact daca tipul de investigatie trebuia sa depisteze cancerul si trebuie demonstrat (prin expertiza medicala) faptul ca cancerul nu putea sa apara brusc (mai precis daca nu cumva a fost metastaza din alta parte)


Va multumesc pentru raspuns. Exista rezultatele analizelor efectuate pe cont propriu in care este specificat foarte clar diagnosticul: Cancer pulmonar cu metastaze osoase.
Ma gandesc ca de-a-lungul timpului in repetatele internari la spitalul de pneumoftiziologie, fiind supus la repetate investigatii pulmonare, daca s-ar fi efectuat corect analizele, ar fi trebuit sa apara un semn de intrebare.
Discuție Malpraxis
Buna ziua.

Ma confrunt cu urmatoarea situatie:
Tatal meu a fost timp de 10 ani pensionat pe caz de boala (TBC), decizie revizuibila (anual trebuia sa fie cercetat de o comisie, etc). In tot acest timp a fost supus unor multiple investigatii pulmonare, anual fiind internat la spitalul de pneumoftiziologie pentru tratamente si analize amanuntite, repet PULMONARE, ultima astfel de investigatie avand loc in urma cu doar 5 luni.
De curand, tatal meu a decedat (la doar 2 luni de la ultima investigatie) din cauza unor complicatii aparute datorita unui cancer .... PULMONAR.
Problema mea este, aces cancer nu a aparut peste noapte, in momentul in care l-am depistat (pe cont propriu) deja era in ultima faza (level IV - metastaza). Cum de-a-lungul multiplelor investigatii pulmonare intr-un spital de specialitate nu s-a depistat aceasta boala????
Nu cumva analizele nu s-au efectuat, si avem in fata un caz clar de malpraxis??
Pot sa intentez proces impotriva spitalului respectiv? Mentionez ca detin toate actele/dovezile emise de catre spitalul respectiv din care nu reiese nici cel mai mic semn de cancer pulmonar.

Va multumesc

PS: Imi cer scuze daca nu am postat in sectiunea care trebuie.
Răspuns la discuția Demisie - Preaviz
Este urgent, pt ca aceste acte imi sunt cerute de noul angajator
Răspuns la discuția Demisie - Preaviz
Va multumesc pt raspuns,
Asa intentionez sa fac. Totusi, la cat timp de la neplata salariului ma pot adresa instantei?
Si inca ceva, la incheierea CIM-ului, angajatorul este obligat sa-mi elibereze urmatoarele acet:
1. Fisa de lichidare
2. Decizie de inchidere a CIM-ului
3. Adeverinta de vechime (tinand cont ca nu mai exista carti de munca, evidenta tinanduse in REVISAL)

Cel mai probabil voi intampina ceva probleme cu eliberarea acestor acte, cum le pot obtine cat mai repede?
Răspuns la discuția Demisie - Preaviz
Multumesc mult pentru raspuns.

Sunt totusi intr-o mare dilema, si anume:

1. Sa-mi respect preavizul riscand cel mai probabil o situatie descrisa de dvs la punctul 2 (suspendarea CIM-ul, ceea ce duce automat la prelungirea perioadei de preaviz - situatie total nedorita)

2. Sau sa parasesc locul de munca invocand art. 81, alin. 8,

Mi-ar prinde foarte bine un sfat
Răspuns la discuția Demisie - Preaviz
Bun, sa inteleg bine, fiind in preaviz pot invoca art. 81 alin. 8 si sa demisionez (alta demisie) fara preaviz? Repet, plata drepturilor banesti a intarziat DOAR 3 zile (asta fiind valabila doar in cazul meu, ceilalti colegi primind salariul integral la timp)

Si inca ceva, daca decid sa-mi duc preavizul pana la final, in acesta perioada de preaviz, angajatorul poate sa-mi suspende CIM-ul sau sa-l inchida pe alte considerente?

Multumesc
Buna ziua. Mi-am dat demisia, sunt in preaviz de 5 zile. Intre timp trebuia sa primesc salariul (conform CIM platile salariale se fac pe 25). Am fost instintat VERBAL ca nu voi primii acest salariul (fiind in preaviz), trecand aceasta data, toti ceilalti colegi au primit drepturile banesti mai putin eu. In acest caz (nerespectarea CIM-ului din partea angajatorului) mai sunt nevoit sa-mi respect preavizul, sau pot pleca invocand neresepectarea CIM-ului (Art. 81 Alin. 8). Precizez ca au trecut doar 3 zile de la neplata salariului. Multumesc
Răspuns la discuția Demisie, preaviz ... probleme
Multumesc pentru raspuns. Intr-adevar nu exista niciun act aditional la CM, si deci nu-mi poate imputa acele cursuri. Cat despre problema cu CO nu sunt 100 % lamurit, vreti sa spuneti ca in preaviz (20 de zile lucratoare) pot sa intru in CO 8 zile, fara sa prelungeasca durata preavizului ??? Eu am inteles altceva, si anume faptul ca CO in preaviz prelungeste durata preavizului cu nr zilelor de CO, sper sa ma insel