avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 869 soluții astăzi
Forum Activitate lumi40

Activitate lumi40

Discuție TVA - HELP
:"> Suntem o societate de transport intracomunitar care prestam servicii de transport pentru o Casa de expeditii din Germania platitoare de tva ca si noi. Facturam fara tva, declaram prestariile de servicii in declaratia 390.
Ni s-a stricat masina in Germania si am chemat depanarea.Ne-au facut factura de servicii. Declaram prestarea de servicii facturata de catre firma din Germania pentru noi in 390 .
Probelma este ca noi suntem platitori de tva trimestrial. Trebuie sa trecem la tva lunar? X-(
Răspuns la discuția tva transport Germania-Suedia
Multumesc,Danike.
Chiar daca Norvegia nu este stat membru UE ? Tin cont doar de compania de expeditie din Germania care imi trimite comenzile si ii facturez cursele?
(Am scris gresit in titlu Suedia.)
Buna. Help!
1. O firma de transport marfa platitoare de tva trimestrial din Romania face transport ( Germania - Norvegia ) pentru o casa de expeditie din Germania cu cod valid tva . Firma de transport din Romania factureaza firmei din Germania fara tva cu specificatie la tva neimpozbil in Romania. CMR -urile sunt stampilate si la incarcare si la descarcare .Este corect ? Nu trebuie sa ma leg de locul beneficiarului nu-i asa ( adica Norvegia )?
2. Aceeasi firma de transport din Romania face o cursa Romania - Germania beneficiarul este din Germania, are cod valid de tva si deci firma de transport din Romania factureaza transportul catre firma din Germania fara tva cu specificatia neimpozabil in Romania. CMR- rile sunt stampilate si la incarcare si la descarcare .Se depune declaratia 390 ? :((
Iti multumesc pentru raspuns.
In Ianuarie am facut o factura pt.o cursa Romania - Germania facturata beneficiarului din Germania platitor de tva si el, deci am facturat fara TVA. Am facut declaratia 390 pe data de 15.02.2010.
Dar firma noastra de transport este patitoare de tva trimestrial, trebuie sa depun de acum tva lunar ?
X-(
O firma x de transport marfa din Romania platitoare de tva face transporturi intracomunitare . Comenzile le preia de la o companie de expeditie din Austria platitoare de tva sau companie de expeditie din Romania si deci le factureaza transportul acestor companii de expeditie ( x factureaza firmei din Austria fara tva iar celei din Romania cu tva ). Marfa pleaca din Romania - Germania sau Germania -Anglia.=D>
Trebuie sa completez declaratia 390 ?
( Au reusit sa ma faca sa nu mai inteleg nimic din codul fiscal.)