avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1870 soluții astăzi
Forum Activitate ady_dary80

Activitate ady_dary80

Răspuns la discuția contract de mana
da dar masina a fost vanduta in timpul casatoriei
Nu stiu daca este valabil si de aceea vreau sa va intreb urmatorul fapt. Am vandut o masina prin contract de vanzare cumparare de mana in 2 exemplare intre mine si un coleg cu o saptamana inainte de a baga sotia actiunea de divort cu toate ca noi nu mai locuiam impreuna.Este valabil contractul de mana?
fosta sotie ma ameninta ca ma da in judecata pt ca masina a fost cumparata in timpul casatoriei.
VA MULTUMESC ANTICIPAT
Răspuns la discuția partaj
a 3 - a parte l-am primit de la parinti, 2 parti este luat prin credit cu ipoteca .
4 rate am platit impreuna dupa care ne-am separet si am platit singur 14 rate ea refuzand sa plateasca rata la ap .ar putea avea pretentie din apart.?
Oare fosta sotia nu trebuia sa contribuie la jumatate din ratele apartamentului daca are pretentie ?
Răspuns la discuția partaj
multumesc foarte mult pentru indrumare
Răspuns la discuția partaj
m-am casatorit in 2003 ,contractul de vanz-cump l-am incheiat in sept 2008 ,din ian 2009 mi-a zis sa parasesc domiciliul unde stateam la parintii ei iar divortul sa finalizat in oct 2009
Răspuns la discuția partaj
act de vanzare cumparare
multumesc pt raspuns
Discuție partaj
eu si cei 2 frati am primit de la mama un AP.cu 2 cam, eu despagubindu-i pe cei 2 frati luand un credit cu ipoteca pe acel ap in sept 2008.Sotia a divortat in Oct.2009 ,eu nu am locuit cu ea din ian.2009 drept pt care doar eu am platit rata la ap pana in prezent.sotia ar avea pretentii din ap.cu toate ca am platit impreuna doar 4 rate si nu am avut bani pt.avans ,avansul constituindu-l partea mea primita de la mama.In cazul unui partaj ar putea avea pretentii din ap.sau numai din ratele achitate impreuna ?
In eventualitatea unor raspunsuri de specialitate va multumesc cu deosebita stima Adrian din Oradea