avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 915 soluții astăzi
Forum Activitate 72bluesky

Activitate 72bluesky

Buna ziua,

as dori sa stiu daca este legala solicitarea platii on avans a abonamentelor pentru telefon mobil/internet si care este legea ce reglementeaza acest lucru.

Mentionez ca am dorit sa achizitionez on line un produs de la una din firmele de telefonie ce opereaza pe teritoriul Romaniei si mi s-a cerut plata abonamentului in avans.

Multumesc mult
anulare act vanzare - cumparare
Buna ziua,
in urma cu 10 ani sora mea i-a vandut o proprietate fiicei sale, prin act vanzare-cumparare in toata regula, autentificat la notariat. In urma cu 2 ani s-a razgandit si a cerut anularea actului, invocand ca nu s-a oferit pretul cerut. Procesul l-a pierdut, precum si recursul, nepoata mea ramanand proprietar de drept asupra imobilului respectiv. Intrebarea mea este urmatoarea. In contextul in care nepoata mea vinde acest imobil unei terte persoane ( eventual mie) acest imobil mai poate face obiectul unui nou litigiu? Sora mea o mai poate da in judecata pe fiica ei din vreun motiv legat de acest imobil? Va intreb in contextul in care am inteles ca in cazul in care nepoata mea nu mai este proprietar al imobilului...acesta nu mai poate face obiectul unui alt litigiu. Va multumesc entru raspuns.
Răspuns la discuția Donatie
Buna dimineata,

dar in cazul in care din banii primiti ca donatie achizitionez un bun imobil, care sunt drepturile sotului asupra acelui bun in caz de divort? Multumesc
Discuție Donatie
Buna ziua,
mama mea tocmai a vandut un apartament si ar dori sa-mi dea o parte din bani, sub forma de donatie, pentru a evita orice fel de neintelegeri ulterioare in tre mine si sot. Exita aceasta posibilitate? Si daca da, cam ce costuri- taxe notariale, impozite, etc. ar presupune?