Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Plata in avans abonament internet
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Plata in avans abonament internet

Buna ziua,

as dori sa stiu daca este legala solicitarea platii on avans a abonamentelor pentru telefon mobil/internet si care este legea ce reglementeaza acest lucru.

Mentionez ca am dorit sa achizitionez on line un produs de la una din firmele de telefonie ce opereaza pe teritoriul Romaniei si mi s-a cerut plata abonamentului in avans.

Multumesc mult
SIGUR SI LEGAL NU STIU DACA E DAR ASA AM PATIT SI EU AM PLATIT ABONAMENTUL PE O LUNA IN AVANS,SUNT CURIOS SI EU
72bluesky a scris:

Mentionez ca am dorit sa achizitionez on line un produs de la una din firmele de telefonie ce opereaza pe teritoriul Romaniei si mi s-a cerut plata abonamentului in avans.

Va referiti la o solicitare verbala sau aveti un draft de contract in care este specificata aceasta obligativitate?

Plata in avans pentru servicii ce urmeaza a fi furnizate nu este legala.
Din cauza asta, unii mari operatori de internet/TV au fost nevoiti sa renunte la aceasta practica.
Din cate stiu eu intotdeauna cei de la telefonie au cerut plata in avans. De obicei pe 3 luni. Nu stiu cat e de legal, explicatia e ca vor sa fie protejati ca nu cumva sa-i lasam cu ochii in soare si sa nu mai platim cand ne-am vazut cu telefonul in mana....