avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1267 soluții astăzi
Forum Activitate savulescu_bogdan

Activitate savulescu_bogdan

gabescu a scris:

Nimic nu va impiedica sa atacati in instanta decizia de incetare a CIM.
Insa trebuie sa aveti in vedere faptul ca puteti pierde procesaul intrucat erati in perioada de proba, iar legea permite angajatorului sa renunte la angajat prin notificarea scrisa.


sunt perfect de acord cu dvs.

Dar, motivul intreruperii colaborarii nu este unul real (Dir general mi-a transmis ca actionarii s-au razgandit). Mai mult postul meu de Business Development Manager este restructurat si dupa cateva zile la departamentul it se angajeaza o noua persoana...
motivul pentru care am fost concediat este restructurarea postului.

Cum dovedeste angajatorul ca nu corespund in 3 zile ? Este putin cam greu avand in vedere experienta profesionala si studile postuniversitare pe care le posed ! Mai mult pot dovedi eficienta mea prin rezultate obtinute in aceasta perioada.
Buna ziua,

Doresc sa stiu daca am vreun temei legal sa contest aceasta concediere.
D.p.d.v moral, etc

Multumesc.
Răspuns la discuția concediere abuziva
Multumesc tuturor celor care au binevoit sa raspunda !
Ma voi adresa unui avocat.

Numai bine !
Răspuns la discuția concediere abuziva
decizia de concediere am primit-o vineri antedatata a.i sa incetez activitatea pe date de 15.03.2010.

Exista vreo lege care sa interzica concedierea angajatului (in baza art.65)dupa numai 3 zile lucrate (contractul meu a fost inregistrat la itm pe 11.02.2010) ?

Legea prevede ca masura compensatorie, cel putin un salariu. Cum eu nu am apucat sa incasez nici unul, sunt eligibil sa primesc ? Exista vreo formula (ponderare) de calcul, in aceasta situatie ?

Multumesc anticipat !
Răspuns la discuția concediere abuziva
Acest lucru l-am intrebat in postul anterior:

cum trebuie sa o comunice verbal sau scris ? In cazul in care o primesc scris, trebuie sa semnez ca am luat la cunostinta ?

daca refuz sa semnez, ce dovada are angajatorul ca mi-a comunicat decizia (in cazul in care este antedatata am de gand sa nu semnez).

Multumesc anticipat !
Răspuns la discuția concediere abuziva
Exista posibilitatea ca aceasta decizie sa nu-mi fie prezentata decat verbal si sa ajunga la itm, fara ca eu sa o vad ?

Cum este obligat angajatorul sa dovedeasca ca mi-a prezentat aceasta decizie de concediere, asa cum prevede legea ? (trebuie sa semnez pe ea ca am luat la cunostinta, sa dau o declaratie, etc)

Multumesc anticipat !
Buna ziua,

In data de 11-02-2010 a fost inregistrat contractul la ITM (durata determinata 3 luni).

Astazi 25-02-2010 sunt instiintat verbal de catre director ca firma s-a razgandit si ca doreste sa ne despartim.

Se vehiculeaza ideea de concediere pe motive ce nu tin de angajat (restructurare de post) cu acordarea unui salariu compensatoriu.
Pe langa faptul ca sunt socat de veste, se pare ca firma vrea sa scurteze perioada perioada de preaviz antedatand (cu 1 saptamana), aceasta decizie.

Va rog sa-mi spuneti, ce ar trebui sa fac. Functia pe care o detin este de Business Development Manager. Multumesc anticipat

Edit: rog un moderator sa mute postul la sectiunea corespunzatoare, am deschis din greseala la o alta sectiune, multumesc.