avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 841 soluții astăzi
Forum Activitate user_001

Activitate user_001

@ ynocentta : in situatia Dvs s-a obtinut autorizatie de constructie sau doar acordul ISU? Primaria ce a spus?
Asociatia mea cam da din umeri, momentan nici primaria nu a raspuns, ce e drept nu vorbim de ceva tocmai uzual.
Buna ziua,

Locuiesc in Galati la etajul 4/4 al unui bloc pe terasa careia doresc sa instalez 6 panouri solare, insumand o suprafata de cam 4-5mp. M-am adresat asociatiei de proprietari de care apartin insa fiind o situatie putin mai deosebita (ei nu s-au mai lovit de astfel de cereri) spun ca ar trebui acordul celorlalti proprietari. Asta stiam si eu, nu stiu insa sigur daca toti sau doar 50%+1. De asemeni m-au indrumat spre primarie spre a face o cerere in acest sens.
Nu stiu exact daca trebuie autorizare de constructie pentru asa ceva, in principiu montajul seamana cu instalarea antenelor parabolice, montarea se face la suprafata, fara perforare hidroizolatie, alte modificari etc.
De asemeni instalatia ar functiona autonom, fara bransament la reteaua nationala sau alte lucruri de genul - pentru care ar trebui avize de racordare, avize tehnice etc. Deci nu sunt probleme cu Electrica.
Primaria nu mi-a dat momentan nici un raspuns, astept inca, am un email trimis catre ei si o cerere scrisa si semnata care urmeaza s-o depun luni.
Ce nu stiu exact este daca as avea nevoie si de alte acte in afara de acordul proprietarilor / asociatiei?

In situatia in care ar necesita o autorizatie de constructie, expertize tehnice etc as putea "scapa" mai usor amplasand aceste panouri in laterala blocului pe peretele exterior apartamentului meu, in genul cum se monteaza aerele conditionate?
Răspuns la discuția Imputare lipsuri gestiune
cum e corect sa se impute? doar mie sau tuturor angajatilor ce au avut acces la gestiune in perioada mentionata.
Răspuns la discuția Imputare lipsuri gestiune
am citit, nu am nici o obiectie la existenta lui, dar sa il impuna ei, sa existe legal si sa se aplice tuturor. In momentul de fata, problema actuala primeaza.
In intervalul de timp dintre cele 2 inventare (primul facut legal, in prezenta cuiva de la sediu etc) in care au disparut produsele respective, la gestiune au avut acces cel putin 6 persoane din firma. Totusi de ce mi se imputa numai mie? si doar in baza faptului ca "era treaba mea sa fac un inventar la plecarea colegilor vechi"
Răspuns la discuția Imputare lipsuri gestiune
nu am auzit din 2007 de cand lucrat in firma asta pana astazi de vreun fond de garantii pentru gestionari.

In orice caz, legal ar fi sa-mi trimita o decizie de imputare, pe care eu trebuie sa o iau la cunostinta si sa aleg daca o semnez sau nu. Sunt curios ce o sa-mi scrie pe respectiva decizie de imputare, am vazut cum arata un tipizat, sa vad cu ce o sa-mi combata argumentele si cum in final se dovedeste ca intreaga culpa este a mea si numai a mea.
Povestea mea incepe in felul urmator.

Am lucrat la o firma de unde am fost disponibilizat in vara anului trecut in baza restructurarilor interne (punctul de lucru unde activam, s-a inchis). In decembrie anul trecut am fost rechemat, initial pentru a asigura suport pe probleme hardware IT. Pentru ca veneam pe data de 28 decembrie, actele de angajare s-au facut mai tarziu, prin ianuarie. Intre timp cei 2 colegi de punctul de lucru respectiv au anuntat demisiile lor si au intrat in preaviz incepand cu mijlocul lunii ianuarie. In aceasi perioada (14 ianuarie) s-a facut un inventar anual pe stocul din magazin. Produsele gasite lipsa s-au imputat colegilor vechi, care acum urmau sa plece. Am semnat pagina cu pagina acel inventar, insa nu si procesul verbal cu ce s-a constatat, eu nu eram inca angajat, ci doar martor la acel invertar, cel mult.
Dupa ce colegii mei au anuntat demisia lor,am fost numit sef de magazin pe acel punct de lucru si am angajat un coleg nou. Greseala mea, a fost ca la plecarea colegilor vechi nu am facut un inventar in prezenta lor, eu as fi asteptat ca ei si conducerea sa se ocupe de aceste aspecte eu nefiind inca angajat. Respectiv, sa preia ei gestiunea de la colegii mei, si sa mi-o predea mie in momentul in care mi se finalizeaza actele. Ok, deci am gresit ca nu am facut acel inventar atunci. Colegii au plecat, iar eu la cateva zile am gasit timpul sa fac un inventar complet si ma ocup cu luarea in primire a stocului. La inventar am gasit lipsa cateva produse valorand aprox. 3500 lei. Am concluzionat in final dupa cateva lucruri logice, ca respectivele produse au disparut intre primul inventar (14 ianuarie) si cel facut de mine (15 februarie). In perioada respectiva in magazin au fost (si au avut acces la ele) si colegii vechi, si cateva persoane de la sediu, eu si un coleg nou angajat ulterior.
In urma discutiei cu conducerea, concluzia lor este ca lipsurile mi se imputa mie, deoarece colegii vechi au deja situatia lichidata si nu s-a facut nici un inventar in care sa apara aceste lipsuri cat timp ei detineau gestiunea iar colegul nou, au presupus ei ca a fost angajat dupa disparitia acestor produse. Prin urmare raman eu.

Nu se poate demonstra cine a sustras respectivele produse, in ce data si ce circumstante, poate fi cineva din exterior sau unul dintre angajati. In orice caz, nelamurirea mea este cum ar trebui eu sa procedez acum (inafara de politie, asta inteleg ca trebuie facut) cu conducerea. Cat au dreptul sa-mi impute legal, in ce conditii, cat % din salariu? Repet ca nu am semnat nimic prin care eu preiau acest stoc, ci doar un proces verbal acum, prin care eu inventariind acest stoc am constatat cateva nereguli. Evident ca sunt "curios" deoarece 3500 lei.. sunt niste bani.

Multumesc anticipat pentru raspuns.