avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 948 soluții astăzi
Forum Activitate silana07@yahoo.com

Activitate silana07@yahoo.com

Va multumesc
Buna ziua, noi avem in cadrul institutiei Sefi de compartimente ( tehnic, financiar, administrativ), care sunt denumiti ca conducatori loc de munca. Ei ar trebui sa faca instruirea sau persoana din institutie care are cursul de ssm si psi? Asta nu inteleg. Multumesc
Buna ziua.

As dori sa stiu, daca noi, ca institutie de deseuri, suntem obligati sa le intocmim anexe la fisa postului cu atributii in ssm si psi conducatorilor locurilor de munca ( ex. compartiment tehnic, financiar, administrativ, etc)? Serviciul ssm si psi este externalizat dar avem si un lucrator desemnat cu psi si ssm. Va multumesc
Răspuns la discuția Majorare salariala
Multumesc
Buna ziua

As dori sa stiu daca pentru un salariat se pot face mai multe majorari intr-un an? Se poate face majorare salariala din nou dupa 2 luni ? Exista vreo lege in acest sens? Multumesc
Buna ziua
Am rugamintea sa ma ajutati cu un raspuns pentru urmatoarea situatie!
Am o angajata care se afla in concediu de crestere copil pana la 2 ani, a carui concediu inceteaza in 14 august . Titulara naste al doilea copil in 4 august. Am inteles ca salariata nu mai revine la munca ci doreste prelungirea suspendarii pentru a ramane cu aceeasi indemnizatie. Intrebarea mea este: care ar fi procedura pe care ar trebui sa o urmez? trebuie sa ii fac incetare si apoi suspendare din nou? ii fac prelungiren suspendare? mentionez ca pe postul titularei am o angajata care este pe perioada determinata pana la revenirea titularei pe post care este si ea in concediu de maternitate.
Multumesc
Buna ziua

Ma poate ajuta cineva cu un raspuns la intrebarea de mai sus? In ce conditii as putea sa ii incetez contractul de munca la salariata temporara care se afla in concediu de maternitate?
Multumesc, doar ca noi am dori sa angajam pe cineva pe post. Putem in acest sens sa ii incetam CM la inlocuitor si sa angajam pe altcineva tot pe perioada determinata?
Buna ziua
Va rog sa ma ajutati cu o parere intr-o situatie mai delicata. Am o salariata care este in CIC pana in data de 14 august 2020. In data de 5 august este programata pentru a doua nastere . Persoana care a inlocuit-o in aceasta perioada a ramas si ea insarcinata si acum este in concediu prenatal. Salariata temporara are stipulat in CIM faptul ca este angajata pana la revenirea pe post a titularei.
Va rog sa imi spuneti cum sa procedez in ambele situatii. La salariata titulara ii fac prelungire suspendare sau incetare suspendare si suspendare din nou? Si totodata pentru salariata temporara, cu ce data ii incetez contractul? Mai are zile de CO pe care vrea sa i le platim.
Răspuns la discuția Contract perioada determinata
La varianta aceasta m-am gandit si eu. Multumesc