avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 794 soluții astăzi
Forum Activitate miosa

Activitate miosa

Răspuns la discuția partaj judiciar intre frati
ce anute ar trebui sa platim la un astfel de proces?
pana acum am platit impozitul pe teren, taxa de timbru judiciar 3% din valoarea bunuriilor, niste certificate duplicate ( deoarece sora tatalui le are dar refuza sa ni le dea ) si bineinteles drumul pana la slatina pt ca acolo se judeca procesul
mentionez ca la prima infatisare fratii au fost de acord sa imparta pamantul de comun acord deci nu ar fi necesar un expert
multumesc pt raspunsuri
Răspuns la discuția partaj judiciar intre frati
dar despre dreptul de mostenitori rezervatari ce-mi puteti spune???
cam ce cota se obtine in teren tinand cont ca se imparte la 4 frati toti nepoti si doar unul are testament ( facutr la notariat dar nesemnat deoarece strabunica nu stia sa scrie este amprenta dansei de la deget)
buna ziua,

tatal meu face acum prin instanta partaj judiciar dupa bunica dansului respectiv dupa mama dansului impreuna cu cei 3 frati ( acestia nu au vrut partajul si atunci am fost nevoiti sa deschidem actiune in instanta) la prima infatisare am adus multe acte care ne-au fost cerute de instatnta
acum trebuie sa precizez in scris indicarea masei succesorale pt fiecare defunct si nu stiu cum se face.......cine ma poate ajuta va rog
totodata unul dintre frati are testament si as vrea sa stiu cum se imparte pamantul in acest caz .......
totodata mentionez ca nu consult un avocat deoarece valoarea pamantului este extrem de mica mai mult legatura strabuna ne leaga de acest pamant si de aceea tatal meu isi cere dreptul
cum as putea sa atac acel testament deoarece bunica tatalui era analfabeta iar cand la facut era trecuta de 80 ani???
multumesc!

Răspuns la discuția partaj judiciar sau ce?
deci in instanta se poate proba cu martori identitatea tatalui meu?
este bine atunci pentru ca eu la arhiva nu pot apela tinand cont ca greseala s-a facut incepand cu strabunicul meu ( bunicul tatalui) care s-a nascut undeva pe la 1900 iar strabunica pe la 1906 ...........iar satul lor a apartinul in lungul timpului de jud Olt, Valcea siArges sau de raionul Dragasani cum era odata..........iar arhiva a tot fost plimbata si pierduta partial
cat timp dureaza un astfel de proces? estimativ bineinteles sau mai bine zic cam cate infatisari sunt necesare?
Răspuns la discuția partaj judiciar sau ce?
sa dea domnul!
problema este ca terenul este undeva la tara si nu stiu daca merita sa angajez un avocat bun
as prefera sa fac pe cale legala dar nu cu cheltuieli considerabile

buna ziua,

Am o problema legata de o mostenire a tatalui meu. Strabunica ( decedata) are ceva pamant si padure pe un nume ( titlu de propietate) dar in acte ( certificat nastere, deces ) figureaza cu alt nume . Bunica mea ( decedata si dansa) are 4 copii 3 dintr-o casatorie si pe tatal meu care este nascut cand nu era casatorita . In acte tata figureaza cu un alt nume de familie decat al bunicii acesta fiind exact numele de pe titlul de propietate al strabunicii.Acum 3 dintre frati doresc sa faca succesiunea inclusiv tatal meu. Al patrulea copil refuza sa se inteleaga cu ceilalti 3 pretinzand ca toata averea este a ei. Ce putem face ca sa impartim mostenirea si totodata cum pot dovedi ca tatal meu este copilul bunicii fiind actele de nastere gresite . Mentionez ca strabunica este nascuta in jurul anului 1906 deci ma indoiesc ca mai gasesc ceva prin arhive.
Daca deschidem partaj judiciar cu martori pot dovedi ca tatal meu este nepotul respectiv fiul celor care detin de drept terenurile ( decedate ambele acum circa 15 ani)

Astept un raspuns si va multumesc anticipat