avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 790 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... partaj judiciar intre frati
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

partaj judiciar intre frati

buna ziua,

tatal meu face acum prin instanta partaj judiciar dupa bunica dansului respectiv dupa mama dansului impreuna cu cei 3 frati ( acestia nu au vrut partajul si atunci am fost nevoiti sa deschidem actiune in instanta) la prima infatisare am adus multe acte care ne-au fost cerute de instatnta
acum trebuie sa precizez in scris indicarea masei succesorale pt fiecare defunct si nu stiu cum se face.......cine ma poate ajuta va rog
totodata unul dintre frati are testament si as vrea sa stiu cum se imparte pamantul in acest caz .......
totodata mentionez ca nu consult un avocat deoarece valoarea pamantului este extrem de mica mai mult legatura strabuna ne leaga de acest pamant si de aceea tatal meu isi cere dreptul
cum as putea sa atac acel testament deoarece bunica tatalui era analfabeta iar cand la facut era trecuta de 80 ani???
multumesc!

Cel mai recent răspuns: miosa , utilizator 08:39, 24 Ianuarie 2011
Greu! Doar un avocat va poate ajuta, dar dupa ce consulta dosarul. Stiti, in materia dreptului este ca la doctor. Ca sa consulti un pacient trebuie sa-l vezi sau sa-i studiezi antecedentele medicale. Speta este delicata si o parere pe forum, fara toate datele va poate duce in eroare.
poti duscuta cu un avocat in functie de acte
acestea trebuiesc studiate.
miosa a scris:

totodata mentionez ca nu consult un avocat deoarece valoarea pamantului este extrem de mica mai mult legatura strabuna ne leaga de acest pamant si de aceea tatal meu isi cere dreptul


Dupa ce o sa terminati procesul, o sa vedeti ca pentru legatura aia strabuna ati platit o gramada de bani si s-ar putea sa ramaneti si fara ea.
dar despre dreptul de mostenitori rezervatari ce-mi puteti spune???
cam ce cota se obtine in teren tinand cont ca se imparte la 4 frati toti nepoti si doar unul are testament ( facutr la notariat dar nesemnat deoarece strabunica nu stia sa scrie este amprenta dansei de la deget)
ce anute ar trebui sa platim la un astfel de proces?
pana acum am platit impozitul pe teren, taxa de timbru judiciar 3% din valoarea bunuriilor, niste certificate duplicate ( deoarece sora tatalui le are dar refuza sa ni le dea ) si bineinteles drumul pana la slatina pt ca acolo se judeca procesul
mentionez ca la prima infatisare fratii au fost de acord sa imparta pamantul de comun acord deci nu ar fi necesar un expert
multumesc pt raspunsuri

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Partaj judiciar sau ce? miosa miosa buna ziua, Am o problema legata de o mostenire a tatalui meu. Strabunica ( decedata) are ceva pamant si padure pe un nume ( titlu de propietate) dar in acte ... (vezi toată discuția)
Procedura didu_didu didu_didu Care este procedura in instanta pentru a imparti un teren mai multor persoane apeland la uzucapiune, teren obtinut prin mostenire de catre bunicul meu? ... (vezi toată discuția)
Mostenire si titlu de proprietate Luminita Mihaela Luminita Mihaela Buna ziua. In anul 1995, cand s-a facut tiltul de proprietate pt o suprafata de 9 ha, la proprietari a fost trecut strabunicul meu (decedat in 1983)si ca ... (vezi toată discuția)