Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire si titlu de proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire si titlu de proprietate

Buna ziua. In anul 1995, cand s-a facut tiltul de proprietate pt o suprafata de 9 ha, la proprietari a fost trecut strabunicul meu (decedat in 1983)si ca mostenitori toti ce 7 copiii ai strabunicului. 6 dintre ei sunt plecati, si inca din 1978 bunicul meu este singurul care a lucrat acest pamant ( el fiind al 7-lea frate si singurul care a stat cu strabunicul meu ). Inca din 1983, cei 6 frati au zis ca renunta la acest pamant (fiecaruia le revine cota de 1/7 ) pentru a-l lasa bunicului meu. In 1999 au dat o declaratie de renuntare, dar la biroul notarial ni s-a spus ca inainte trebuie sa se faca cadastrul celor 9 ha,apoi impartirea si abia apoi vor face fiecare un act de donatie pe numele bunicului meu. Precizez ca in 1983 s-a facut un certificat de mostenitor pe numele bunicului meu si al strabunicii,dar pe acesta se dezbate doar casa. Aici nu au fost probleme la dezbaterea succesorala,dar ce putem face pentru actele de pamant?va multumesc
Se cuvin a fi facute cateva clarificari de catre dvs!
--in certificatul de mostenitor din 1983 cine sunt mostenitorii si care sunt cotele?
--declaratia de renuntare din 1999 are forma autentica( este notariala) si de catre cine anume este data
Dupa ce raspundeti la aceste intrebari se poate raspunde la intrebarile dvs!:D
In certificatul de mostenitor, sunt trecuti bunicul meu 3/4 si strabunica mea 1/4.in certificat se mentioneaza ca ceilalti 6 frati ai bunicului au renuntat la aceasta mostenire ( in care apare doar casa ). In 1999 da,este notariala si e data de cei 6 frati, pentru ca am vrut sa incepem succesiunea pentru casa(strabunica fiind decedata inca din 1989).
Fratii bunicului au renuntat la mostenirea ce le revenea dupa tatal lor (strabunicul dvs.) dar nu si la mostenirea dupa mama.
Partile pe care le au cei 7 frati din acest teren nu sunt egale. Nu are fiecare 1/7, iar notarul bate campii cu gratie cand vorbeste despre ...6 donatii. Astea-s bune pentru ...onorariul (onorariile) lui, nu si pentru dvs. Problema se rezolva printr-un singur act ...de partaj.
romascanu, moderator
da.am inteles. Noi aveam aceasta nelamurire deoarece pe certificatul acela de mostenitor nu este trecut si acel teren. ei au facut declaratii cum ca renunta si la mostenirea dupa mama lor si succesiunea trebuie sa inceapa. Nu intelegeam de ce ni se cerea sa facem cadastrul celor 9ha,apoi impartirea si abia apoi actele acelea prin care ei renunta si la partea de teren care le revine. adica nu stiu, sa faci cadastrul inainte mi se parea cam mare incurcatura si cheltuiala.din cate stiu eu,acela se face in caz de vanzare a terenului si noi nu avem aceasta intentie:) si inca ceva :D actul acela de partaj se face numai la notar? multumesc frumos >:D< o zi buna
Luminita Mihaela a scris:

da.am inteles. Noi aveam aceasta nelamurire deoarece pe certificatul acela de mostenitor nu este trecut si acel teren. ei au facut declaratii cum ca renunta si la mostenirea dupa mama lor si succesiunea trebuie sa inceapa. Nu intelegeam de ce ni se cerea sa facem cadastrul celor 9ha,apoi impartirea si abia apoi actele acelea prin care ei renunta si la partea de teren care le revine. adica nu stiu, sa faci cadastrul inainte mi se parea cam mare incurcatura si cheltuiala.din cate stiu eu,acela se face in caz de vanzare a terenului si noi nu avem aceasta intentie:) si inca ceva :D actul acela de partaj se face numai la notar? multumesc frumos >:D< o zi buna

Inteleg deci ca cei 6 au renuntat la succesiunea si dupa mama si dupa tata, deci s-a facut succesiunea si dupa strabunicul si dupa strabunica si la ambele succesiuni, cei 6 au fost renuntatori.
Daca asa este, nu aveti nici o problema, renuntarea la succesiune produce efecte nu numai pentru bunurile inscrise in certificatul de mostenitor ci si fata de tot ce ar fi putut avea in patrimoniu defunctii la data decesului, drepturi si bunuri despre care la acea data, fie nu se stia, fie nu aveati documentele, cum este cazul acestui teren al carui titlu de proprietate l-ati primit ulterior decesului lor.Prin urmare mergeti la notar cu titlul si faceti un supliment la certificatul de mostenitor.
In privinta partajului, el poate fi notarial sau judiciar, adica prin instanta de judecata.