Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contestatie Mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contestatie Mostenire

Buna Ziua! As dori sa ma ajutati cu o informatie.

Fratii bunicii mele au impartit pamantul parintilor lor in parti egale, fara ca bunica mea sa fie solicitata sa semneze vreun document pentru ca sa primeasca ceva. Acest lucru s-a intamplat in urma cu mai putin de o luna.
Intrebarile mele sunt:

1.Mai poate bunica face contestatie?
2.Care este termenul limita de depunere a contestatiilor in acest caz?
3.Daca depune contestatie, va putea avea si ea aceleasi beneficii ca fratii ei?

Va multumesc!
razvanz, utilizator
buna seara.
nu ne spuneti ceva foarte important: pamantul cui au impartit fratii bunicii dvs.
Orice partaj facut in lipsa unui mostenitor mostenitor, in speta fara bunica,
dvs este nul.
ioana_cristea a scris:

pamantul cui au impartit fratii bunicii dvs.

Pamantul parintilor lor.
asa.
si acest pamant a fost dobandit cum?
exista vreun TP pe numele strabuncilor, exista TP pe numele mostenitorilor, acest TP a fost emis in baza legii 18/1991, care este situatia exacta?
cand au decedat strabunicii?
Daniel Coman a scris:

Orice partaj facut in lipsa unui mostenitor mostenitor, in speta fara bunica,
dvs este nul.

Atunci cum au putut fratii bunicii intra in posesia acelor pamanturi, impartind totalul suprafetei in 4 (numarul fratilor) in loc de 5 (inclusiv bunica)?