avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 803 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contestatie Mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contestatie Mostenire

Buna Ziua! As dori sa ma ajutati cu o informatie.

Fratii bunicii mele au impartit pamantul parintilor lor in parti egale, fara ca bunica mea sa fie solicitata sa semneze vreun document pentru ca sa primeasca ceva. Acest lucru s-a intamplat in urma cu mai putin de o luna.
Intrebarile mele sunt:

1.Mai poate bunica face contestatie?
2.Care este termenul limita de depunere a contestatiilor in acest caz?
3.Daca depune contestatie, va putea avea si ea aceleasi beneficii ca fratii ei?

Va multumesc!
Ultima modificare: Marți, 4 Ianuarie 2011
razvanz, utilizator
Cel mai recent răspuns: sd2010 , utilizator 00:51, 5 Ianuarie 2011
buna seara.
nu ne spuneti ceva foarte important: pamantul cui au impartit fratii bunicii dvs.
Orice partaj facut in lipsa unui mostenitor mostenitor, in speta fara bunica,
dvs este nul.
ioana_cristea a scris:

pamantul cui au impartit fratii bunicii dvs.

Pamantul parintilor lor.
asa.
si acest pamant a fost dobandit cum?
exista vreun TP pe numele strabuncilor, exista TP pe numele mostenitorilor, acest TP a fost emis in baza legii 18/1991, care este situatia exacta?
cand au decedat strabunicii?
Daniel Coman a scris:

Orice partaj facut in lipsa unui mostenitor mostenitor, in speta fara bunica,
dvs este nul.

Atunci cum au putut fratii bunicii intra in posesia acelor pamanturi, impartind totalul suprafetei in 4 (numarul fratilor) in loc de 5 (inclusiv bunica)?

Alte discuții în legătură

Mostenire si titlu de proprietate Luminita Mihaela Luminita Mihaela Buna ziua. In anul 1995, cand s-a facut tiltul de proprietate pt o suprafata de 9 ha, la proprietari a fost trecut strabunicul meu (decedat in 1983)si ca ... (vezi toată discuția)
Se poate vinde un teren cu locuinta unde s-a facut succesiunea ... Spicul Spicul Se poate vinde un teren cu locuinta unde s-a facut succesiunea dar nu s-a facut inca partaj ? cea care vinde a dobandit terenul impreuna cu sotul care a ... (vezi toată discuția)
Partaj judiciar sau ce? miosa miosa buna ziua, Am o problema legata de o mostenire a tatalui meu. Strabunica ( decedata) are ceva pamant si padure pe un nume ( titlu de propietate) dar in acte ... (vezi toată discuția)