avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 935 soluții astăzi
Forum Activitate bn01rnh

Activitate bn01rnh

Buna ziua
Pe data de 01.12.2009 am fost surprins de un echipaj de politie cu viteza de 101 km in localitate.
Radarul era mobil (masina era in miscare in momentul in care m-a surprins). Am cerut agentului (mentionez ca era un singur agent in masina) sa imi arate actele de omologare ale aparatului, documentele de servici, atestatul de operator radar. Nu mi-a prezentat aceste acte pe motiv ca nu le are la el.
Am semnat PV intocmit dar la mentiuni am scris ca nu mi-a prezentat aceste acte si ca nu le avea asupra lui.
Am deschis un proces impotriva IJP si am avut primul termen in 10 ianuarie.
In plangere am mentionat ca mergeam cu o viteza de sub 100 km / h si ca am fost de acord sa platesc amenda doar sa nu imi ridice permisul de conducere (chiar daca nu recunosc ca am circulat cu 101 km / h).
Judecatorul m-a intrebat ce doresc defapt :) . I-am spus ce doresc dar m-a pus sa definesc in termeni juridici ce vreau defapt ( la aceasta i-am spus ca sunt inginer si nu avocat sa pot sa ii vorbesc in termeni juridici).
Al doilea termen e in 13 martie si trebuie sa formulez pana atunci ce doresc defapt eu in termeni juridici. Eu doresc modificarea partiala a PV a.i. sa nu mi se ridice permisul de conducere.
As dori sa mai intreb si cum pot cere documentele depuse de politie la dosar pentru a putea vedea problele.

Multumesc anticipat
Răspuns la discuția taxa prima imatriculare
sunt putin confuz deoarece nu am inteles ce mi-ati recomandat.
Inca nu am depus dosarul la judecatorie deoarece stiam ca prima data trebuie sa il depun la Finante. La Finante nu mi se primeste dosarul deoarece acestia spun ca, daca automobilul e vandul in momentul in care doresc sa mi se restituie taxa, se considera ca mi-am recuperat taxa prin vanzarea automobilului si ca, drept urmare, nu mai am dreptul sa imi recuperez taxa.
As vrea doar sa stiu daca are rost sa continui in judecata (daca se explica clar in lege cand pierd dreptul de a-mi recupera banii dati pe taxa de inmatriculare)

Multumesc anticipat
Buna ziua
Am o nelamurire si sper sa gasesc raspunsul aici. In decembrie 2007 am imatriculat o masina adusa din afara tarii.
Am aflat acum cateva zile ca taxa pe care am platit-o se da inapoi. Am facut dosarul pentru restituirea taxei dar nu a fost primit la Finante deoarece, in opinia lor, mi-am recuperat taxa in momentul in care am vandut masina.

As vrea sa intreb daca se poate face ceva in acest caz (in cazul in care am vandut masina la un pret sub cel de achizitie) si cat ar costa cheltuielile de judecata

Va multumesc anticipat