avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 613 soluții astăzi
Forum Activitate ahim

Activitate ahim

Buna seara,
In ziua de 27.01.2012, mama mea, in varsta de 73 ani, abonata unei firme de telefonie mobila, a primit un telefon din partea acestora prin care a fost informata ca va primi un telefon (mobil?) deoarece este clienta fidela. Ea a acceptat deoarece atunci cand a facut abonamentul de mobil nu a cumparat si aparat telefonic si a inteles ca despre asta este vorba specificand ca va plati 24 Ron la livrare. Astazi 31.01.2012 a venit telefonul si surpriza - telefonul este fix, cu nr.aferent si cei 24 Ron sunt de plata lunar si nu la livrare; si a trebuit sa semneze un contract de telefonie fixa cu durata de 2 ani.
Poate renunta la acest serviciu si sa returneze aparatul telefonic. Care sunt pasii de urmat ? Cu stima
Răspuns la discuția mosteniiri, succesiuni
Multumesc pentru raspuns.
:confused:Conform Legii 247/2005 am depus in termen, cerere de retrocedare o cota parte dintr-o balta sateasca (cumparata de bunicii mei prin anul 1928). Ne-am judecat cativa ani cu Primaria si Institutul Agricol si acum suntem in faza de a primi titlul de proprietate (avem procesul verbal de punere in posesie).
Problema a aparut acum, cand rudele mele - respectiv veri- care nu au depus aceste cereri in termen, vor sa ma dea in judecata pentru a intra si ei in drepturi asupra acestei suprafete de balta mostenite de la bunicii nostri. Ce sanse de castig au in conditiile in care nu au depus cereri la Primarie si nici nu au intervenit ca parte in procesele avute in toti acesti ani.
Discuție testament
Mai poate fi atacat testamentul potrivit noului cod civil