Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mosteniiri, succesiuni
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mosteniiri, succesiuni

:confused:Conform Legii 247/2005 am depus in termen, cerere de retrocedare o cota parte dintr-o balta sateasca (cumparata de bunicii mei prin anul 1928). Ne-am judecat cativa ani cu Primaria si Institutul Agricol si acum suntem in faza de a primi titlul de proprietate (avem procesul verbal de punere in posesie).
Problema a aparut acum, cand rudele mele - respectiv veri- care nu au depus aceste cereri in termen, vor sa ma dea in judecata pentru a intra si ei in drepturi asupra acestei suprafete de balta mostenite de la bunicii nostri. Ce sanse de castig au in conditiile in care nu au depus cereri la Primarie si nici nu au intervenit ca parte in procesele avute in toti acesti ani.
"De cotele mostenitorilor legali sau testamentari care nu au urmat procedura prevazuta la cap. III profita ceilalti mostenitori ai persoanei indreptatite care au depus in termen cererea de restituire."

- prin urmare nu pot avea castig de cauza. Asigurati-va totusi apararea in dosar.
Multumesc pentru raspuns.