Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Legea 10/2001 & 247/2005
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Legea 10/2001 & 247/2005

In 2001 am facut notificare pentru retrocedarea unui imobil mostenit impreuna cu o alta persoana. Aceasta persoana nu a depus notificare in termenul legal.
Am vazut ca legea 247/2005 vine cu urmatoarea completare la legea 10:
"(4) De cotele mostenitorilor legali sau testamentari care nu au urmat procedura prevazuta la Cap.
III, profita ceilalti mostenitori ai persoanei îndreptatite care au depus în termen cerere de restituire."
Anul acesta am primit certificate cu valoare nominala pentru partea din imobil care mi se cuvenea.

Ce trebuie sa fac pentru a primi compensatii si pentru restul de imobil avand in vedere ca celalalt mostenitor nu a depus notificare pentru acest imobil?

multumesc
Trebuie sa depui cere potrivit Legii 247/2005, intemeiata pe dispozitiile Capitolului III.
Imi cer scuze, cerere intemeiata pe Legii 247/2005, invocind tocmai dispozitiile cuprinse in "4", pt completarea Legii 10/2001.
Multumesc mult, sper sa nu comenteze aia ca am depasit ceva termen de depunere a cererii.