avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 200 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... termen legea 10
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

termen legea 10

buna ziua ,

1.as dori sa stiu daca legea 10 privind retrocedarea terenurilor preluate abuziv inainte de 1989 mai este in vigoare ;
2. caz: familia mea a detinut un teren intravilan proprietari fiind tatal meu si bunicul meu jumate -jumate .am aflat ca un alt mostenitor din familie (fratele tatalui meu) a inaintat cererea de retrocedare a terenului si asteapta sa fie despagubit de fonful proprietatea .mentionez ca tatal meu a decedat .
intrebare :
-putea sa faca cerere si in numele tatalui meu in speta a mostenitorilor lui ?
- eu nu pot sa fac chiar nimic ptr a beneficia de acest teren ?
multumesc ,o zi buna !
Cel mai recent răspuns: playerone2006 , utilizator 21:47, 7 Iunie 2010
Legea nr.10/2001 este in vigoare! Mostenitorii pot revendica ceea ce au detinut inaintasii lor in proprietate! Fratele decedatului a avut dreptul sa faca cerere de retrocedare, insa nu poate beneficia de unul singur de despagubiri. Probabil ca a gresit prin omisiune sa aminteasca si de fratele, decedat intre timp.
Legea 10/2001 o fi ea in vigoare, dar termenul de depunere a cererilor este demuuuuuult depasit (cred ca de prin 2003, cu ultimele prelungiri)... Iar pentru cine nu a depus cerere, este valabila decizia ICCJ nr. 33/2008, care precizeaza ca nu se admite revendicarea in instanta daca nu s-a facut cerere in baza legii speciale..:(
Respectivul mostenitor putea face cerere doar in nume propriu, faptul ca nu v-ati solicitat partea poate fi interpretata ca o renuntare tacita la mostenirea ce vi se cuvenea de pe urma bunicului...
Termenul a fost prelungit prin Legea nr.247/2005! Lucrurile nu stau chiar asa! Eu cunosc o speta, oarecum asemanatoare, unde a revendicat un mostenitor desi erau mai multi si lucrurile s-au complicat putin.
N-or sta lucrurile chiar asa, insa legea 247/2005, titlul I, n-a modificat si art. 21 din legea 10/2001 (cel in care se specifica termenul de depunere a notificarilor). Acest termen a fost pentru ultima data prelungit de OUG 145/2001 si a fost, calendaristic vorbind, incheiat in 14 februarie 2002 (initial a fost de 6 luni de la data intrarii in vigoare a legii 10/2001 - 14 februarie 2001, prelungit cu luni de catre OUG 109/2001 si cu inca 3 luni de OUG 145/2001).
Legea 247/2005 a completat articolul care prevedea modalitate de depunere a probelor doveditoare ale dreptului de proprietate (art. 22 din legea 10/2001)...dar aceasta nu influenteaza termenul de depunere a notificarilor.
Prin Legea nr.247/2005, prin care s-a modificat Legea nr.10/2001, s-a prelungit termenul de notificare(revendicare!) pana la 30 noiembrie 2005!

Alte discuții în legătură

Revendicare. petru71 petru71 de curind,am aflat de existenta unor proprietati care au apartinut ascendentilor directi,si nu au fost revendicate pina in momentul de fata...se mai pot ... (vezi toată discuția)
Dreptul la mostenire (cu cerere) legea 18/1991, 169/1997, 1/2000, 247/2005 cameliasml cameliasml Buna ziua! Va rog sa ma ajutati cu un raspuns si un sfat in ceea ce priveste urmatoarea situatie: Mama mea a revendicat o mostenire si conf. Legii 18/1991 a ... (vezi toată discuția)
...prin lege s-a prorogat dreptul de depunere a notificarilor... Tiberiu Lazar Tiberiu Lazar ...pana la data de 30.11 2005,iar noi am depus la data de 29.11.2005. Este vorba despre cerere de restituire conf. Legii 10.2001,modificata prin legea 247. ... (vezi toată discuția)