Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... termen legea 10
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

termen legea 10

buna ziua ,

1.as dori sa stiu daca legea 10 privind retrocedarea terenurilor preluate abuziv inainte de 1989 mai este in vigoare ;
2. caz: familia mea a detinut un teren intravilan proprietari fiind tatal meu si bunicul meu jumate -jumate .am aflat ca un alt mostenitor din familie (fratele tatalui meu) a inaintat cererea de retrocedare a terenului si asteapta sa fie despagubit de fonful proprietatea .mentionez ca tatal meu a decedat .
intrebare :
-putea sa faca cerere si in numele tatalui meu in speta a mostenitorilor lui ?
- eu nu pot sa fac chiar nimic ptr a beneficia de acest teren ?
multumesc ,o zi buna !
Legea nr.10/2001 este in vigoare! Mostenitorii pot revendica ceea ce au detinut inaintasii lor in proprietate! Fratele decedatului a avut dreptul sa faca cerere de retrocedare, insa nu poate beneficia de unul singur de despagubiri. Probabil ca a gresit prin omisiune sa aminteasca si de fratele, decedat intre timp.
Legea 10/2001 o fi ea in vigoare, dar termenul de depunere a cererilor este demuuuuuult depasit (cred ca de prin 2003, cu ultimele prelungiri)... Iar pentru cine nu a depus cerere, este valabila decizia ICCJ nr. 33/2008, care precizeaza ca nu se admite revendicarea in instanta daca nu s-a facut cerere in baza legii speciale..:(
Respectivul mostenitor putea face cerere doar in nume propriu, faptul ca nu v-ati solicitat partea poate fi interpretata ca o renuntare tacita la mostenirea ce vi se cuvenea de pe urma bunicului...
Termenul a fost prelungit prin Legea nr.247/2005! Lucrurile nu stau chiar asa! Eu cunosc o speta, oarecum asemanatoare, unde a revendicat un mostenitor desi erau mai multi si lucrurile s-au complicat putin.
N-or sta lucrurile chiar asa, insa legea 247/2005, titlul I, n-a modificat si art. 21 din legea 10/2001 (cel in care se specifica termenul de depunere a notificarilor). Acest termen a fost pentru ultima data prelungit de OUG 145/2001 si a fost, calendaristic vorbind, incheiat in 14 februarie 2002 (initial a fost de 6 luni de la data intrarii in vigoare a legii 10/2001 - 14 februarie 2001, prelungit cu luni de catre OUG 109/2001 si cu inca 3 luni de OUG 145/2001).
Legea 247/2005 a completat articolul care prevedea modalitate de depunere a probelor doveditoare ale dreptului de proprietate (art. 22 din legea 10/2001)...dar aceasta nu influenteaza termenul de depunere a notificarilor.
Prin Legea nr.247/2005, prin care s-a modificat Legea nr.10/2001, s-a prelungit termenul de notificare(revendicare!) pana la 30 noiembrie 2005!