Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... ...prin lege s-a PROROGAT dreptul de depunere a ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

...prin lege s-a PROROGAT dreptul de depunere a notificarilor...

...pana la data de 30.11 2005,iar noi am depus la data de 29.11.2005. Este vorba despre cerere de restituire conf. Legii 10.2001,modificata prin legea 247. 2005. Va rog mult,pana maine ar trebui sa stiu daca exista baza legala pentru a mai continua incercarea de a recupera mostenirea paterna de cc.1000 m..p., intravilan,in provincie la 400 km de Bucuresti. Cred ca Domniile Voastre aveti mult material interesant pentru niste scenarii cu tema retrocedarilor;promit sa va po
vestesc si eu,daca actiunea are,continuare.Multumesc si in numele celor mai mici si mai mari din familie,care spera...

titlul: "prin lege s-a prorogat dretul de depunere a notificarilor",este totodata si inceputul intrebarii ! (scuze pentru neclaritate...postez prima data aici...) Doamna Avocat,care mi-a raspuns favorabil,a facut remarca: "nu este clara intrebarea"...Va rog sa-mi spuneti daca precizarea de mai sus,schimba raspunsul.Multumesc mult.
Tiberiu Lazar, utilizator
Raspuns, DA!
Desi intrebarea nu e prea clara...
nu, in nici un caz legea 247/2005, nu a prelungit termenul de depunere a notificarilor.
Va multumesc pentru timpul acordat problemei ce ma preocupa... coplesitor...Cer scuze pentru neclaritatea enuntului, care ar putea influenta si validitatea raspunsului favorabil...Precizez ca terenul,proprietatea tatalui (dobandit prin mostenire in 1963),avea destinatia "gradina", deci teren agricol intravilan,pentru revendicarea caruia Legea 247/05 , care modifica Legea 18/91 a acordat noul termen ( de revendicare), 60 de zile de la intrarea in vigoare;telegrama telefonata (cu o ora inaintea expirarii termenului),prin care cerean in mod expres restituirea in natura, se pare ca n-a fost necesara,din moment ce D-l avocat care a preluat cazul,a facut notificare in 29.11 2005...E posibil ca termenul de 60 zile,referitor la terenuri extra/intravilane cu destinatie agricola sa se fi prelungit pana la 30.11.2005 ? (tot ar fi bine...) sau s-a dat un nou termen pentru Legea 10/01 ? Maine voi da ok, pentru o noua runda,la Curtea de Apel,impotriva exceptiei de tardivitate a notificarii, invocata de cei carora le este asa de "drag" de mostenirea noastra (singura), incat n-au nici o teama de codul penal...Scuze pentru insistenta si multumesc mult pentru speranta DA-ului Dumneavoastra.Va doresc ,mult,mult bine...
Doamna Stefenna ,nici eu n-am gasit in legea 247/05.,care aduce modificari legii 10/01 si de aceia am cautat in legea 247/05,care modifica legea 18/91,in speranta ca GRADINA INTRAVILAN (in cartea funciara este specificat ) sa se regaseasca in prevederile LEGII FONDULUI FUNCIAR. Ce credeti ? Multumesc pentru raspuns...
Din pacate termenul ptr depunerea notificarilor in baza legii 10/2001 a cam expirat la data de 14 02 2002 . Asa dupa cum scrie in Art. 22. - (1) Persoana îndreptăţită va notifica în termen de 6 luni*) de la data intrării în vigoare a prezentei legi persoana juridică deţinătoare ... .
*) Termenul de 6 luni a fost prelungit succesiv prin Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 109/2001 şi prin Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 145/2001
(5) Nerespectarea termenului de 6 luni prevăzut pentru trimiterea notificării atrage pierderea dreptului de a solicita în justiţie măsuri reparatorii în natură sau prin echivalent
Iar in ceea ce priveste Legea 247 /2005 numai " Notificările nesoluţionate până la data intrării în vigoare a prezentului titlu, având ca obiect construcţii de orice fel, situate în extravilanul localităţilor" , deci cele adresate in termen si a caror obiect reprezinta constructii vor fi trimise comisiei de fond funciar spre competenta solutionare .
Dar pierderea dreptului de a solicita in justitie masurile reparatorii prevazute de legea 10/2001 nu va impiedica sa solicitati in justitie recunoasterea dreptului dvs si repararea pagubei de catre cei care v-au deposedat de gradina =D> , bineinteles ca in alt mod decat ... cel prevazut de codul penal . ;)