Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... ...alba-neagra cu retrocedarile terenurilor abuziv (si ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

...alba-neagra cu retrocedarile terenurilor abuziv (si fara titlu),intrate in proprietatea statului...

Terenul de cc 1000 m.p.,mostenit de tatal meu in 1963 are specificat in c.f.: gradina intravilan ;a fost abandonat de noi,fiind considerat proprietate de stat.De curand, am aflat ca in 1982 a fost preluat de stat,fara nici un titlu.Terenul are nr. topo ab/2 si de carte funciara x1. Mostenirea mai cuprindea o casa cu 80 m.p.,aflata pe parcela vecina,avand nr. topo. ab/1 si carte funciara x2...De fapt a fost un imobil de aprox.2000 m.p.,impartit intre 2 mostenitori,veri. Am revendicat proprietatea in 2001 legea 10, impreuna cu rude mai indepartate ale varului tatalui meu. Mentionez ca in 2001,nu mai erau in viata : tata,varul sau (de gr. 2 ) si avocatul din localitate,la care au ramas actele proprietatilor, acte care nu mai prezentau interes,dupa demolarea cladirii prin 1977, cand am fost despagubiti cu echivalentul a 140 $- una suta patru zeci-pentru 30 m.p.a costructiei care ramasese proprietatea tatalui...D-l avocat,care s-a angajat pt. colectarea actelor in 2001, ne-a comunicat dupa 2-3 saptamani ca numai eu cu fratele meu putem revendica, ceilalti nedovedind gradul de rudenie cu tatal nostru..(?!). n-am inteles atunci dece aceia trebuiau sa fie rude cu tatal nostru...aveam sa intelegem mai tarziu,poate prea tarziu...Dupa o tacere de 3 ani (cu doua intreruperi...) ,in preajma aparitiei legii 247/05, ne-a luat prin surprindere Dispozitia Primarul...o lucrare care ar trebui citata in" manualul" jocului amintit in titlu...:proprietatii revendicate i s-au atribuit 3 adrese diferite e drept, in centrul aceluias oras ; suprafata si nr. topo ab/1,corespundea terenului mostenit de varul tatalui, deasemenea si cartea funciara...aceste date aparand in actul admin. de expropriere, un Decret din 1977,care ne nominaliza ca expropriati, pe noi,mostenitorii tatalui...in aceiasi Dispozitie, dreptul nostru de proprietate se mai bazeaza pe un act : cartea funciara x1, nr. topo ab/2 a gradinii intravilan,mostenita in 1963 de tata...Terenul astfel asortat,a fost si putin translat (45 m.), sub o cladire de importanta nationala, ca motivatie pentru respingerea retrocedarii in natura...Se mai amintea in lucrare ca am fost depagubiti in 1977 pentru imobilul,ceiace ar fi trebuit sa faca rezonabila oferta de vreo 4 ori mai mare/m.p.,decat in '77,
se inteleg ca tata a mostenit teren cu casa in 1963 , care a fost preluat de stat in 1982 si care a carui casa a fost demolata in 1977 ptr care a primit despagubiri ... :-/ , poate incercati sa ne precizati clar ca e cam tulbure situatia. in ceea ce priveste asortarea si translatia terenului e .... totala :))
Cred ca AVC-ul din februarie a.c. a lasat urme; eram convins ca v-am raspuns...poate am postat la "...alba-neagra...continuare..." Deci : tatal a mostenit un teren "gradina intravilan",apr. 1000 m.p.,cu nr.topo si c.f. distinct si o casa de 80 m.p.,situata pe terenul vecin,tot de aprox. aceiasi dimensiune,avand nr. topo putin diferit iar c.f. evident diferita...
confuzia a fost facilitata de faptul ca ambele terenuri se afla la aceiasi adresa....strada si numar.
cum, in "continuare...alba-neagra...." reiau unele momente petrecute in intervalul: 1961-2008 si spuse si in postarea asta, "alba-neagra cu retrocedarile abuziv...",iar rezumatul,mai e si eliptic...daca acceptati ca :... (punctele) semnifica trecerea de timp,precizez: 10 ani,intre cererea din '91 si legea 10/01...4 ani intre cererea,not. pe legea 10/01si Dispozitia din 2005

Am postat pentru Doamna Todinca ( prima care a raspuns la subiectul cu ...prorogarea),la ...continuare...alba-neagra,subiectul: gradina intravilan,cat am putut de clar...sper ca n-am scris altceva decat inainte,putin mai limpede si datorita observatiilor D-voastra.Urmeaza partea mai grea,cu parcela,f draga cuiva...si din dragoste,oamenii sunt in stare de multe... Cititi-o,poate am gasit o prezentare mai