avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 373 soluții astăzi
Forum Activitate mihai.o

Activitate mihai.o

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu un raspuns in urmatoarea problema:
Pot din concediu medical sa intru in cele 5 zile libere platite pt nasterea copilului?Sau
trebuie sa vin la serviciu un anume nr de zile?

Va multumesc anticipat.
Buna ziua,

Va rog sa imi spuneti daca din concediu medical se poate intra direct in concediu paternal(cele 5 zile acordate pt nasterea copilului + 10 zile acordate in urma absolvirii cursului de puericultura) si daca din concediu medical sau concediu paternal se poate intra in concediu de ingrijire a copilului(timp de 2 ani).
Daca nu se poate nici una din variantele de mai sus,cate zile trebuie sa vin la munca inainte de a intra in concediu paternal sau de ingrijire a copilului dupa ce am fost si in concediu medical.

Multumesc
Răspuns la discuția Litigiu de munca
Multumesc pentru raspuns.
Răspuns la discuția Litigiu de munca
Le-am trimis azi si o instiintare prin care le-am atras atentia ca acel convocator este gresit intocmit(au gresit niste nume :))) si i-am anuntat ca in data in care sunt convocat eu sunt in concediu medical.de asemenea tot azi le-am dat si primul concediu medical de care ei sustineau ca nu au luat cunostinta.
Am procedat cred ca destul de corect si legal.Asa e?
Multumesc in ca o data pt raspunsuri.
Răspuns la discuția Litigiu de munca
Multumesc pentru raspuns.
Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu un sfat bun in urmatoarea problema:
La locul actual de munca intampin niste probleme,in sensul ca firma vrea sa ma dea afara datorita faptului ca nu am fost de acord sa imi dau demisia si nici sa accept o functie inferioara.Lucrez aici de peste 5 ani si nu am avut niciodata probleme pana acum.Ideea e ca trebuie altcineva sa fie pus in locul meu cu orice pret,eu detinand o functie de conducere.In urma a cateva amenintari si discutii telefonice pe care eu le-am inregistrat si care au avut loc in prezenta unor martori,in care mi se spune clar ca nu mai exista acea functie pentru mine si ca ar trebui sa imi dau demisia(stiam ca este un act de vointa unilateral...),am avut norocul sa intru in concediu medical.
Acum sunt inca in concediu medical,dar peste 5 zile sunt chemat la un convocator in care se va cerceta faptul ca eu nu am anuntat acest lucru si ca practic am fost absent nemotivat.Eu am instiintat telefonic o persoana de la HR din cadrul magazinului la care lucrez,dar nu am vorbit si cu seful meu direct deoarece si el a fost unul din cei care m-au amenintat si am considerat ca nu am ce sa mai discut cu el.
De asemenea in convocator este trecut gresit numele sefului de magazin,pot sa nu ma prezint pe motiv ca nu stiu cine este cel care a instiintat firma de faptul ca eu sunt absent nemotivat?
Sunt inca in CM 2 saptamani.Scrie in convocator ca daca nu ma prezint firma are dreptul sa ia masuri disciplinare.L-am anuntat azi pe seful de magazin ca sunt in CM trimitandu-i un SMS.Trebuia sa ii trimit o scrisoare oficiala?
Maine le voi da si primul concediu medical.Ei vor sa ma dea afara pe motiv disciplinar si fara preaviz,neputand sa beneficiez astfel nici macar de somaj.

Multumesc.