avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1498 soluții astăzi
Forum Activitate alyna_7

Activitate alyna_7

Răspuns la discuția care ar fi cotele?
:)va multumesc...da...aveti dreptate...un sfert sotiei si trei sferturi copiilor din jumatatea sotului...iar cealalta jumatate este oricum a sotiei.
daca va mai pot intreba ceva.....ce act este necesar sa se faca pentru ca mama sa cedeze jumatatea ei doar pentru doi copii..care au mai ramas in casa si acest act sa nu poata fi atacat?ar mai trebui despagubiti ceilalti frati odata ce au partea din acele 3 sferturi?
ma gandisem la un contract de vanzare- cumparare cu clauza de ingrijire....dar...ar fi ok...asa?
mamei i-a mai fost propusa si varianta contractului de vanzare cumparare....s-a speriat..a zis...mama...dar daca voi ma veti da afara? Doamne -fereste nu a fost vb si nici nu este vb de asa ceva.....cei doi copii vor sa faca acest lucru deoarece au investit o suma importanta in acel apartament si nu li se pare corect sa trebuiasca sa mai imparta si cu ceilalti in conditiile in care ceilalti trei au fiecare casele lor iar cei doi...care stau in casa nu au alt imobil in proprietate!
Va multumesc inca o data:-)
buna ziua!
din cate stiam...daca pe actul de proprietate al unui apartament sunt trecuti ambii soti, in cazul in care unul din cei doi decedeaza si mai au si 5 copii.....cotele nu ar trebui sa fie: jumatate sotiei plus sfertul din jumatatea sotului iar celalalt sfert sa se imparta intre copii?
Multumesc!
Răspuns la discuția succesiune dupa moartea mamei
buna ziua!
V-as ruga frumos, daca se poate, sa primesc un sfat....tatal actualului meu sot a decedat, cam de 8 luni, mama traieste. Mentionez faptul ca sunt 5 frati iar in casa au mai ramas mama, fiica,prietenul ei, sotul meu si cu mine(apartamentul are 5 camere, doua bai, doua balcoane). Mama si tatal au fost singuri la parinti , nu au avut frati.
La un moment dat, cand traia si tatal, sotia a primit mostenire un teren de la bunicii sai pe care l-a vandut. Din cate am inteles....ar fi fost vorba cam de 1 miliard,,la acea vreme.Ea a impartit suma intre trei dintre frati iar ceilalti doi nu si-au primit partea(am inteles ca ar fi fost si mai mica decat cea a celorlalti frati) impreuna cu parintii-partea parintilor - au modernizat apartamentul. Desi unul dintre frati inca mai statea acolo, in afara de parinti,fiica cea mica si sotul meu, el nu a contribuit cu nimic.
Dupa ce a plecat si cel de al treilea frate, tatal si mama au hotarat sa faca act de vanzare-cumparare pentru cei doi frati ramasi in casa; nu au mai apucat sa faca acest lucru deoarece tatal a murit.....
O sa va explic, cat de cat, din ce mi s-a zis si mie...cum au stat lucrurile.....Parintii au stat cu bunicii, practic de copii s-au ocupat mai mult bunicii decat parintii, adica...la un moment dat, cand nu au mai fost nici bunicii, fratii s-au cam crescut unii pe altii.....in afara de acest lucru....cei care au iesit la salariu contribuiau in casa: unul trebuia sa plateasca de unul singur intretinerea, aceasta era cheltuiala principala pentru casa, ceilalti trei, contribuiau cu aproape jumatate din salariu si mai tarziu s-au adaugat si bonurile. Singura care nu contribuia cu nimic si nici acum nu contribuie - are 23 de ani si este in ultimul an de facultate - este sora cea mai mica.
Noi, sotul meu si cu mine, de cand ne-am casatorit, ne-am separat cu mancare, cheltuieli de intretinere....fiecare isi plateste partea: mama- pentru fata, prietenul ei, partea lui si partea noastra separat de ei.
Din cate am inteles.....unuia dintre frati nu i-a convenit ca ne-am separat! In opinia lui, sotul meu ar trebui sa o intretina pe mama(mentionez ca aceasta are pensie si este sanatoasa) si, eventual si pe sora....doar pentru simplul fapt ca a ramas in casa! este si dreptul lui...partea lui a intrat in acel apartament pe cand celalalt nu a contribuit cu nimic! e adevarat ca celalalt platea intretinerea dar si sotul meu contribuia cu jumatate din salariu si a mai pus si partea lui pentru modernizarea apartamentului!
Va rog mult de tot, spuneti-mi daca se poate face ceva astfel incat sa se duca la bun sfarsit ce au vrut sa faca parintii( cel putin in teorie), ca mama sa imparta totul doar intre sotul meu si sora lui - mentionez si faptul ca nu este facuta nici intabularea si nici cadastrul....
Din cate stiu...jumatate ar trebui sa revina mamei si restul sa se imparta intre frati.... dar....acei trei au primit acea suma si au facut ce au vrut cu ea pe cand sotul meu si sora lui au folosit-o pentru modernizarea apartamentului( nu stiu daca asta a fost conditia pusa de parinti) plus faptul ca sotul meu a contribuit si atatia ani la cheltuielile casei( nu mi se pare corect, parca ar fi stat cu chirie, sunt de acord cu bonurile eventual si o mica parte din salariu....dar nu sa fie jecmanit:(
Exista vreo solutie cat de cat corecta?
Va multumesc!