Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... care ar fi cotele?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

care ar fi cotele?

buna ziua!
din cate stiam...daca pe actul de proprietate al unui apartament sunt trecuti ambii soti, in cazul in care unul din cei doi decedeaza si mai au si 5 copii.....cotele nu ar trebui sa fie: jumatate sotiei plus sfertul din jumatatea sotului iar celalalt sfert sa se imparta intre copii?
Multumesc!
5/8 sotia supravetuitoare si 3/8 copii din tot apartamentul... asta inseamna ca jumatatea celui decedat se imparte in 4 parti (sferturi) din care sotia primeste un sfert si copii 3 sferturi
Petre Enache, Avocat
Jumatatea de apartament ramasa de pe urma sotului decedat se imparte intre mostenitori , adica: sotul ramas in viata, si copii, pentru ca pe cealalta jumatate de aprtament, sotul supravietuitor este deja proprietar, fiind bun cumparat in timpul casatoriei.
:)va multumesc...da...aveti dreptate...un sfert sotiei si trei sferturi copiilor din jumatatea sotului...iar cealalta jumatate este oricum a sotiei.
daca va mai pot intreba ceva.....ce act este necesar sa se faca pentru ca mama sa cedeze jumatatea ei doar pentru doi copii..care au mai ramas in casa si acest act sa nu poata fi atacat?ar mai trebui despagubiti ceilalti frati odata ce au partea din acele 3 sferturi?
ma gandisem la un contract de vanzare- cumparare cu clauza de ingrijire....dar...ar fi ok...asa?
mamei i-a mai fost propusa si varianta contractului de vanzare cumparare....s-a speriat..a zis...mama...dar daca voi ma veti da afara? Doamne -fereste nu a fost vb si nici nu este vb de asa ceva.....cei doi copii vor sa faca acest lucru deoarece au investit o suma importanta in acel apartament si nu li se pare corect sa trebuiasca sa mai imparta si cu ceilalti in conditiile in care ceilalti trei au fiecare casele lor iar cei doi...care stau in casa nu au alt imobil in proprietate!
Va multumesc inca o data:-)
alyna_7, utilizator
"Contractul de vanzare-cumparare cu clauza de ingrijire" este o idee buna, se numeste contract de intretinere, in care vanzatorul nu primeste un pret in bani, ci intretinere ( ingrijire, alimente etc.) de la cumparator, pe perioada restului vietii.
Nu poate fi atacat de ceilalti mostenitori dupa decesul mamei, e si mama linistita ca nu o da nimeni afara, ba din contra, exista obligatia de intretinere.
buna ziua.
contractul de intretinere este cel mai indicat in cazul dvs.