avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1818 soluții astăzi
Forum Activitate letitia333

Activitate letitia333

Buna ziua,
Am un credit in derulare pe care l-am luat in 2007,am platiti la timp aproape toate ratele,dar din ianuarie 2010 eu nu mai lucrez.Dupa ce am anuntat,dar cred ca degeaba -pt ca ieri am fost sunata de un reprezentant al bancii care mi-a spus ca am 95 de zile de intarziere si voi fi executata silit.Am mentionat din nou ca nu mai lucrez,si mi s-a reprosat ca nu am anuntat mai devreme.Eu cu fostul angajator sunt in litigii si abia saptamana viitoare intru in posesia actelor doveditoare incetarii contractului de munca(acte cerute de reprezentantul bancii).Cat timp am la dispozitie pana sa demareze procedura?Pot schimba datele problemei cu actele doveditoare incapacitatii de plata?Va rog sa ma ajutati!Multumesc!O zi buna!
Buna ziua,
Am un credit in derulare pe care l-am luat in 2007,am platiti la timp aproape toate ratele,dar din ianuarie 2010 eu nu mai lucrez.Dupa ce am anuntat,dar cred ca degeaba -pt ca ieri am fost sunata de un reprezentant al bancii care mi-a spus ca am 95 de zile de intarziere si voi fi executata silit.Am mentionat din nou ca nu mai lucrez,si mi s-a reprosat ca nu am anuntat mai devreme.Eu cu fostul angajator sunt in litigii si abia saptamana viitoare intru in posesia actelor doveditoare incetarii contractului de munca(acte cerute de reprezentantul bancii).Cat timp am la dispozitie pana sa demareze procedura?Pot schimba datele problemei cu actele doveditoare incapacitatii de plata?Va rog sa ma ajutati!Multumesc!O zi buna!
Buna ziua!
Pot fi executata de catre banca daca nu am platit 2 rate(intarzierea este de 80 de zile),desi eu nu mai lucrez si am transmis reprezentantilor bancii acest lucru?
Ideea e ca eu nu am niciun venit si nici vreo propietate pe numele meu si nici nu sunt casatorita.Ce se poate intampla?Multumesc!
Multumesc mult pentru sfaturi.:D

Buna seara...Sunt noua pe aici.Am ceva nelamuriri.In luna ianuarie trebuia sa primesc ultimul salariu(luna decembrie).Ideea e ca am avut si un decont pe care firma se angaja sa-l plateasca,dar mai ales 8 zile de concediu pe care de asemenea trebuia sa mi le plateasca.
Nu am primit decat cuantumul salariului si atat.
Eu nu mai lucrez acolo din 1 ianuarie,ei ma tot contacteaza cu diferite probleme.
Mai au acest drept sau ma hartuiesc?Mentionez ca toate pb au inceput dupa plecarea mea(nu sunt majore).
E legal ca angajatorul sa iti opreasca din salariu si sa iti dea bonuri de masa echivalente cu suma respectiva?
Am cerut cartea de munca si incheierea contractului de munca si din ianuarie ma tot amana de pe o saptamana pe alta....
Va rog sa ma sfatuiti ce pot face in acest caz?Trebuie sa ii reclam la ITM sau...?
Multumesc