avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 903 soluții astăzi
Forum Activitate mikebony

Activitate mikebony

Subiect: Reziliere contract arendare
Buna ziua stimabililor,

In 20.09.2012 am incheiat un contract de arenda pe o perioada de doi ani, acest contract expira pe 31.08.2013. Am notificat telefonic arendasul inca de la inceputul anului el fiind de acord in prima instanta, iar in luna mai am facut si notificarile scrise de reziliere de la care am primit confirmarile de primire semnate. Modelul de contractul trimis de arendas si semnat intre noi apare legea 16/1994, care la data incheierii contractului era abrogata de noul cod civil intrat in vigoare la 1 octombrie 2011 . Acum arendasul face presiuni asupra mea ca in baza art, 1848 din NCC nu l-am notificat cu cel putin 1 an inainte ca urmare, contractul se reiinnoieste automat pentru inca 2 ani, amenintandu-ma ca nu va mai plati cuantumul arendei pentru acest an pt ca i-am cauzat mari prejudicii, el avand pamantul introdus intr-un program APIA pe 5 ani fara acordul meu pentru care primeste niste fonduri europene pt agricultura, altele decat subventia anuala la ha, chiar daca contractul lui de arenda era doar pe 2 ani.
Vreau sa stiu cum pot sa procedez pentru rezilierea acestui contract ???
Multumesc frumos pentru ajutor!
O zi buna va doresc!

Buna ziua stimabililor,

In 20.09.2012 am incheiat un contract de arenda pe o perioada de doi ani, acest contract expira pe 31.08.2013. Am notificat telefonic arendasul inca de la inceputul anului el fiind de acord in prima instanta, iar in luna mai am facut si notificarile scrise de reziliere de la care am primit confirmarile de primire semnate. Modelul de contractul trimis de arendas si semnat intre noi apare legea 16/1994, care la data incheierii contractului era abrogata de noul cod civil intrat in vigoare la 1 octombrie 2011 . Acum arendasul face presiuni asupra mea ca in baza art, 1848 din NCC nu l-am notificat cu cel putin 1 an inainte ca urmare, contractul se reiinnoieste automat pentru inca 2 ani, amenintandu-ma ca nu va mai plati cuantumul arendei pentru acest an pt ca i-am cauzat mari prejudicii, el avand pamantul introdus intr-un program APIA pe 5 ani fara acordul meu pentru care primeste niste fonduri europene pt agricultura, altele decat subventia anuala la ha, chiar daca contractul lui de arenda era doar pe 2 ani.
Vreau sa stiu cum pot sa procedez pentru rezilierea acestui contract ???
Multumesc frumos pentru ajutor!
O zi buna va doresc!
Procedura completa de apostilare a certificatelor de competente profesionale este urmatoare:
1. Se vizeaza documentul original de catre ministerul de resort care a emis acel document.
2. Se apostileaza documentul original cu apostila conventiei de la Haga.
3. Se traduce in limba in care aveti nevoie de catre un traducator autorizat de catre Ministerul Justitiei.
4. Traducerea autorizata se legalizeaza la un notar public la care traducatorul respectiv are depus specimen de semnatura.
5. Se apostileaza traducerea legalizata a certificatului de competenta profesionala, si ulterior se foloseste in forma finala in tara respectiva.
Succes.