avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 447 soluții astăzi
Forum Activitate matrix77

Activitate matrix77

si care e procedura mai exact? poate executorul sa o oblige sa respecte legea sau poate doar constata nerespectarea legii si apoi trebuie sa depun plangere la parchet?
multumesc
buna ziua
Am mai postat cateva intrebari de-a lungul ultimilor 3 ani legat de aceeasi problema doar ca erau alte circumstante.Acum revin cu o alta intrebare cautand solutii la o vesnica problema pe care o am de 9 ani.Este vorba despre nerespectarea dreptului de vizitare al minorului si implicit al programului de vizitare.In 2016,dupa doi ani de procese,am reusit sa obtin dreptul de a-mi lua fetita in vacanta la rezidenta mea din Suedia.Asta dupa 7 ani in care mama a facut tot posibilul sa ma impiedice sa iau copilul dupa programul stabilit de instanta.Nu stau sa relatez toata povestea dar vreau sa spun ca nu doar mama era impotriva mea ci si sistemul din Romania pin indiferenta si mentalitatea comunista.In 9 ani de cand ne-am despartit am petrecut cu fetita doar o luna si jumatate.O luna in 2011 in vacanta de vara si vreo 10 zile adunate la cateva intalniri la procese.De fapt cateva ore pe zi in care stateam de vorba cu paza langa noi si asta de rusinea avocatilor care ii mai potoleau setea de razbunare.In fine...pana la terminarea procesului cauta tot felul de motive sa nu vina in tara sau dadea fetita unei familii din Italia in vacanta de vara.Am uitat sa specific ca ea are rezidenta in Italia.Dupa ce am obtinut dreptul de a lua fetita aici in Suedia mi-a raspuns cu un proces pentru majorare pensie alimentara si alte motive de a ma impiedica sa iau copilul aici.Unul dintre ele era ca nu vrea fetita care,desi audiata de judecator a spus ca vrea sa vina,lucru consemnat si in sentinta.Celalalt e ca fetita nu e obligata sa vina ci doar daca vrea dar fara sa dovedeasca in vreun fel motivele invocate.Simplu,nu vrea sa vina si gata.Am vrut sa fac o plangere pentru nerespectarea hotararii judecatoresti si a progr. de vizitare dar mai nou sistemul din Romania s-a gandit sa ne mai ingreuneze nitel situatia refuzandu-mi crerea pe motiv ca nu am apelat mai intai la un executor judecatoresc cu ajutorul caruia sa dovedesc ca mama refuza sa respecte sentinta.Alti bani,alta distractie.
Intrebarile mele...ce pot face in acest caz? Chiar nu exista nici o cale prin care astfel de mame sa fie fortate sa respecte legea? Or fi mamele mici dumnezei si nu am aflat eu inca? Poate o mama sa respecte legea dupa cum ii pofteste inima? Nu are cumva obligatia sa dovedeasca si sa argumenteze motivele pentru care nu respecta o hotarare judecatoreasca? Eu daca nu trimit pensia alimentara 3 luni mi se face dosar direct chiar daca sunt in alta tara...pentru mame nu exista reguli? Chiar nu se gandeste nimeni la faptul ca un copil are nevoie de ambii parinti chiar daca acestia nu mai sunt impreuna si daca ei sunt idioti si nu se inteleg din varii motive?
Apoi as vrea sa stiu daca exista vreo posibilitate sa cer reaudierea fetitei.De fapt vreau sa dovedesc reaua intentie a mamei si faptul ca ea sta de fapt in spatele asa zisului refuz al copilei de a veni aici.Si nu doar aici,nici in tara zice ca nu vrea sa vina (mama zice).Cu fetita am o legatura destul de puternica,atat cat se poate de la departare prin skype si telefon.facem teme impreuna...etc.De fiecare data cand ne-am intalnit numai in brate imi statea desi e destul de mare.Spun aceste lucruri ca sa va dati seama ca am o relatie foarte stransa cu ea,nu sunt un tata neglijent.Revin,exista vreo posibilitate prin care sa incerc sa dovedesc indoctrinarea copilei de catre mama? Din ce am inteles se poate apela la psiholog dar nu stiu care e procedura.
Cum spuneam ea are rezidenta in Italia dar la proces a declarat ca domiciliul in are in Romania iar judecatorul nu a precizat exact de unde trebuie sa iau fetita desi am cerut o clarificare dupa proces,tot in aer a lasat-o.Daca vin in tara spune ca de ce nu m-am dus in Italia iar daca ma duc in Italia de ce nu am venit in tara.
Daca e cineva aici care ma poate ajuta cu un sfat juridic as fi foarte recunoscator dar va rog nu imi trimiteti linkuri cu firme de avocati sau tot felul de oferte pentru ca am obosit sa tot arunc cu banii in vant si la final sa obtin tot nimic,sa raman tot la cheremul mamei.Doresc doar un raspuns concret si la subiect,sunt satul de ani de procese,avocati,judecatori,procurori.Daca puteti sa imi oferiti informatii care sa ma ajute sa pot sa ma bucur de copil e ok,dar va rog sa va abtineti de la comentarii,sfaturi si pareri personale.
va multumesc anticipat si scuzati-mi eventualele greseli
Răspuns la discuția Prescriere datorie banca
puteti fi putin mai explicit va rog? cererea asta trebuie depusa la instanta care a dat incuviintarea sau la oricare alta instanta? poate fi depusa doar personal sau pot sa o trimit si prin posta?
multumesc
salut
am si eu o intrebare legata de prescrierea datoriilor catre banci.am avut contractat un credit in 2003 cu o banca pe 3 ani si dupa vreun an nu am mai putut plati.cand s-a implinit termenul scadent banca a vandut creanta catre o firma de recuperare.de la acestia nu stiu daca am primit vreo instiintare sau somatie de plata pentru ca am fost si sunt plecat din tara dar abia acum in 2017 s-a depus o cerere de incuviintare a executarii silite si aprobata de instanta.asta inseamna vreo 7 ani cel putin iar din cate am citit legea spune ca daca firma creditoare sau banca nu incearca sa recupereze datoriile de la client PRIN EXECUTARE SILITA in termen de 3 ani,atunci datoria se prescrie.deci banca nu a depus nici o cerere in acest sens si a vandut creanta iar respectiva firma abia dupa vreo 7-8 ani a depus prima cerere de incuviintare a executarii silite.intrebarea mea este daca datoria s-a prescris in aceste conditii? as fi recunoscator daca as primi si ceva detalii in plus legat de prescriere si ce ar trebui eu sa fac in situatia respectiva.
multumesc
dupa logica dumitale d-na utilizator ar insemna ca orice om care are de respectat o sentinta data in romania dupa ce iese din tara poate sa isi bage linistit picioarele in tot ce spune justitia romana.adica eu as putea sa nu ii mai platesc pensia alimentara linistit.cu toate astea daca se face o plangere penala impotriva mea pentru neplata pensiei sunt urmarit si daca ma duc si in tanzania.asa ca teoria dumitale cade.nu cred ca e indicat sa ne credem mai atotstiutori decat judecatorii care dau aceste sentinte decat daca nu cumva avem legaturi cu victima.multumesc pentru buna intentie dar mai cerceteaza legile si mai vorbim dupa.iar daca,prin absurd (desi nu e imposibil) aveti legaturi cu respectiva fosta sotie (mi s-a mai intamplat chiar pe acest forum) va rog sa va abtineti de la a mai face astfel de comentarii.daca sunteti o persoana aflata in aceeasi situatie ca si ea iar gresiti si va sfatuiesc sa va documentati mai bine.
vacanta placuta si dvs
cea mai buna cale este clar comunicarea dar care in cazul asta nu exista.nu ma concentrez sa o fac pe ea sa plateasca dar nici nu imi permit sa cheltui niste bani aiurea si ea sa scape bine merci.lucrurile sunt simple,toti trebuie sa respectam legea,deci nu ar trebui sa ma concentrez pe cum sa iau fata ci cand si de unde sa iau biletele.daca ea nu intelege omeneste atunci trebuie sa i se aduca la cunostinta consecintele nerespectarii programului de vizitare.e trist ca in loc sa te gandesti unde sa faci vacanta,cand si cum tre sa te gandesti daca o sa reusesti sa iei copilul.biletele le/am cumparat deja si i-am si spus dar sa nu va imaginati ca o impresioneaza prea mult.si sincer pe mine nu ma incalzeste ca ea va plati contravaloarea sau nerespectarea legii,pe mine ma intereseaza sa iau copilul aici.legea probabil isi va face datoria dar in cat timp si cum.intelegeti ce vreau sa spun.
nu stiu ce intelegeti prin dovada intentiei copilului de a veni.poate doar o inregistrare cand si daca voi mai apuca sa vorbesc cu ea cand e singura.cea mai incontestabila dovada este declaratia copilului in fata instantei care este specificata si in sentinta.va imaginati ca daca o intreb pe fetita daca vrea sa vina cand e si fosta acasa va spune da dupa ce i-a facut instructajul?
si contravaloarea asta de unde sa o cer? cui?
eu va multumesc pentru raspunsuri si pentru intentiile bune dar din pacate lucrurile nu sunt atat de simple atunci cand lucrezi cu oameni care n-au uman decat corpul
sub nici o forma nu voi putea obtine un refuz scris de la ea,nu e chiar atat de proasta.dar pot sa o inregistrez.din cate stiu eu si inregistrarile pot ajuta dar nu stiu sigur
am inteles din prima ce ati spus doar ca am dezvoltat putin ca sa va da-ti seama cum stau lucrurile.si da,pot sa imi dau seama unde e fetita daca vorbesc cu ea si daca si ea poate vorbi.doi mari ''daca''.oricum va multumesc inca o data pentru raspunsuri
am vorbit deja cu ea si vrea sa vina.exact asta i-a spus si judecatorului si nu cred ca omul ala minte.este specificat lucrul acesta si in sentinta.si credeti-ma ca nu am discutat cu ea inainte de audiere nici macar 5 minute,a fost un soc pentru fosta cand a aflat ce vrea fetita.ba mai mult acu spune ca nu a spus asa ceva si ca judecatorul minte.se minte intr-un act oficial,toata lumea minte numai ea nu.va da-ti seama ca atunci cand vorbim si e si fosta de fata are retineri de aceea nici nu vreau sa o pun in astfel de situatii numai ca fosta nu are scrupule.in fine,nu asta e problema.intrebarea mea este ce pot sa fac daca voi fi nevoit sa ma duc in italia sa o iau?are putere aceasta sentinta si acolo? daca fosta refuza sa o lase desi e acasa fetita cui ma pot adresa? in tara merg la politite cu sentinta si se rezolva dar acolo?
si inca tot nu am reusit sa aflu care sunt pedepsele pentru nerespectarea unei hotarari jud.se pedepseste cu amenda dar cat e amenda aia nu scrie nicaieri.
multumesc pentru raspunsuri.
sa asta stiu dar mai departe?cat dureaza solutionarea? ce pedeapsa risca?cate astfel de persoane sunt penalizate atat de dur pentru nerespectarea legii incat sa n-o mai faca a doua oara?da,probabil ca e singura cale si probabil se lasa cu ceva sanctiuni dar faptul ca nu pot avea copilul in perioada respectiva se compenseaza cu ceva?pana rezolva parchetul trece vara,eu raman cu o gramada de bani cheltuiti si fara sa ma bucur de copil