avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 786 soluții astăzi
Forum Activitate lory_cki

Activitate lory_cki

Inteleg de la sofer (sper sa ma insel) ca avocatul sau i-a spus ca el va plati nu RCA. e posibil asa ceva?
Soferul nu a consumat alcool, accidentul s-a produs in urma unei explozii de cauciuc (conform expertizei) si masina a intrat intr-un copac.
Buna ziua,

in urma unui accident rutier care a cauzat moartea unui pasager si vatamarea corporala grava a celuilalt pasager, s-a ajuns la proces prin care soferul este acuzat de ucidere si vatamare din .
In cadrul acestui proces spitalul care a acordat ingrijiri medicale pasagerului ranit (spitalizare, tratam,ent, operatie, etc) s-a constituit ca si parte civila in roces carand plata unei aume de 29.000 ron.

Intrebarea mea este cina trebuie sa plateasca aceasta suma : soferul sau RCA?

Multumesc.
buna ziua,

imi putei spune cum decurge de regula un proces de genul acesta? cam cat dureaza?
avocatul fratelui meu insita ca fiul lui (nepotul meu) sa ceara si el despagubiri de la rca. este posibil asa ceva?
buna ziua,
fratele meu a fost implicat acum 2 ani si 2 luni intrun accident rutier ( a intrat cu masina intr-un copac de pe margine adrumului dupa ce i-a explodat un cauciuc) in urma cariua sotia lui a murit si un prieten (acum nu se mai poate numi asa) a fost ranit destul de grav (fractura la sold). Pana acum cateva zile a putut conduce cu o dovada de la conducere pe care o reinnoia la fiecare 30 de zile. sapt trecuta i-a fost refuzata prelungirea spunandu-i-se ca dosarul e la tribunal si ca urmeaza sa inceapa prcesul in februarie. s-a dus insotit de avocat la tribunal, s-a prezentat in fata unei instante care printre altele a intrebat avocatul partii vatamate daca are ceva de contestat la cererea de prelungire a dovezii de conducere- el a spus ca nu. astazi a fost informat ca instanta a dispus sa nu ii prelungeasa dovada de conducere.
intrebarea mea este:
-de ce acum trebuia sa se prezinte in fata unei instante pt aceasta dovada?
-de ce instanta a cerut parerea partii vatamate?
-se poate contesta aceasta decizie sau va trebui sa stea pe toata perioada procesului fara posibilitatea de a conduce (meseria il obliga sa conduca)?
-care sunt pasii urmatorii inceperiiprocesului.....presupun ca acum vorbim de un proces penal in care este acuzat de ucidere din culpa si vatamare corporala din culpa...si abia dupa ce se termina acest proces va incepe un altul cu partea vatamata pt daune..nu?
-ezista posibilitatea ca pedeapsa sa fie cu executare?

Multumesc

buna ziua,

imi puteti spune cum decurge un proces de genul acesta? cam cat ar putea dura?
va multumesc pt raspunsuri, dar nu inteleg ..
1. de ce acum instanta a recomandat sa nu i se mai prelungeasca dovada
2 de ce era necesar sa intrebe partea vatamata....eu nu stiu nimic despre drept..dar atata timp cat pana acum nu a fost intrebata nimic legat de prelungire...de ce acum... ce legatura are?
4 pe langa ce iiva plati asiguratorul (atat rca cat si casco) exista posibiliattaea sa ii ceera ceva in plus fratelui meu?

Multumesc
aceasat expertiza a fost facuta acum 2 ani si dupa partea vatamata a cerut si o contraexpertiza...rezultatul a fost acelasi...explozie de cauciuc
din ce am ijnteles s-a constatat ca accidentul putea avea urmari mai putin grave daca viteza ar fi fost mai mica (circula cu mult peste viteza legala)
buna ziua,
fratele meu a fost implicat acum 2 ani si 2 luni intrun accident rutier ( a intrat cu masina intr-un copac de pe margine adrumului dupa ce i-a explodat un cauciuc) in urma cariua sotia lui a murit si un prieten (acum nu se mai poate numi asa) a fost ranit destul de grav (fractura la sold). Pana acum cateva zile a putut conduce cu o dovada de la conducere pe care o reinnoia la fiecare 30 de zile. sapt trecuta i-a fost refuzata prelungirea spunandu-i-se ca dosarul e la tribunal si ca urmeaza sa inceapa prcesul in februarie. s-a dus insotit de avocat la tribunal, s-a prezentat in fata unei instante care printre altele a intrebat avocatul partii vatamate daca are ceva de contestat la cererea de prelungire a dovezii de conducere- el a spus ca nu. astazi a fost informat ca instanta a dispus sa nu ii prelungeasa dovada de conducere.
intrebarea mea este:
-de ce acum trebuia sa se prezinte in fata unei instante pt aceasta dovada?
-de ce instanta a cerut parerea partii vatamate?
-se poate contesta aceasta decizie sau va trebui sa stea pe toata perioada procesului fara posibilitatea de a conduce (meseria il obliga sa conduca)?
-care sunt pasii urmatorii inceperiiprocesului.....presupun ca acum vorbim de un proces penal in care este acuzat de ucidere din culpa si vatamare corporala din culpa...si abia dupa ce se termina acest proces va incepe un altul cu partea vatamata pt daune..nu?
-ezista posibilitatea ca pedeapsa sa fie cu executare?:(

Multumesc
Răspuns la discuția Infiintare firma
daca voi lucra doar eu e ok sa imi deschid un pfa?
Răspuns la discuția Infiintare firma
puteti sa imi spuneti si care ar fi pasii pe care ar trebui sa ii urmez si daca in perioada concediului de maternitate pot fi trecuta ca si administrator la firma...trebuie sa renunt la concediu si sa ma declar ca si angajata....pentru ca in fapt eu voi si cea care in prima faza se va ocupa si de vanzare...multumesc.