avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 997 soluții astăzi
Forum Activitate sileanu75

Activitate sileanu75

Răspuns la discuția SRL cu datorii la stat
Buna ziua,

Referitor la discutiile de mai sus am si eu o intrebare.
Am primit ieri de la banca un SMS cum ca as fi primit o proprire pe cont din partea ANAF pentru o suma deosebit de mare (Stiam de ea si nu are rost sa mai explic de ce)
Azi am fost la ANAF si au spus ca au inceput urmarirea mea in calitate de persoana fizica...dat fiind ca in calitate de persoana juridica banuiesc ca au ajuns la ideea ca nu prea au ce face.
Intradevar datoriile s-au acumulat incepand din anul 2008 si din cate am inteles exista undeva si un termen de prescriptie a datoriilor de 5 ani chiar si fata de ANAF.
Intrebarea cheie este in felul urmator : ce ar trebui sa fac si eventual care sunt repercursiunile pe viitor.

Multumesc anticipat
Buna ziua,
Urmeaza sa am un contract de munca in Kurdistan si firma respectiva o sa imi vireze salariul in contul meu USD din Romania.
Trebuie sa platesc impozit pe venit daca se vireaza in contul din RO salariul?
Trebuie sa declar ceva la ANAF?

Multumesc
Răspuns la discuția SRL cu datorii la stat
contabilitatea la zi sunt sigur ca nu este si din cate stiu eu ultimul bilant a fost depus undeva prin 2010 de atunci nu am mai reusit sa dau de contabila
sincer sa fiu nici nu stiu de unde sa incep
cineva ma sfatuia sa ma duc la un birou de lichidatori judiciari si sa incep cu ei
ce parere aveti?
multumesc
Buna,

Am un SRL si din motive financiare am dat faliment in anul 2009 dupa care datorita faptului ca am ramas cu datorii la stat acestea au inceput sa creasca.
De platit nu am avut posibilitatea sa mai platesc din datorii pentru ca nu am avut un timp destul de lung nici macar un loc de munca.
Momentan lucrez la o societate cu un salar minim pe economie si binenteles nu am din nou posibilitatea sa imi achit datoriile.
Acum cateva zile am fost cautat acasa la parinti da catre fisc dar nu au spus prea multe doar ca daca nu platesc a sa ma inchida.
Nu stiu care sunt procedurile si ce pot sa patesc si din acest motiv am apelat la ajutorul dumneavoastra.
Imi puteti spune ce anume implica aceasta situatie si vreau sa mentionez ca am incercat acum 2 ani sa bag firma in insolventa dar nu am reusit deoarece pe contabila nu o mai gasesc la adresa la care a stat...un timp am rupt legatura cu ea pentru ca am fost plecat din tara.
Va multumesc