avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 971 soluții astăzi
Forum Activitate dragos32

Activitate dragos32

Puteti să-mi spuneți, va rog, dacă forța majora, având în vedere acesta situație de urgenta, il sjura, în sensul în care nu poate fi obligat să-mi restituie avansul?... Pentru ca dezvoltatorul asta mi.a spus, acum

Mulțumesc!
Mulțumesc mult!
Bună seara !
Va rog mult sa ma ajutați sa găsesc o soluție la următoarea speță.
Am încheiat un antecontract ptr a cumpăra un apartament, însă, din păcate, voi intra în șomaj tehnic, iar după ce nu mai pot lua șomaj, voi fi disponibilizat.
Astăzi am sunat dezvoltatorul ca să i explic situația si ca îmi vreau avansul înapoi (17000 e) , iar el mi a spus ca trebuie sa aștept câteva luni "dar și atunci nu știe dacă va mai putea să-mi dea ceva", ca antecontractul nu mai e valabil în acesta perioada oricum-starea de urgenta -
In contract scrie ca părțile au obligația de a vinde și de a cumpăra pana la 31 mai, iar partea care renunță la contract va despăgubi cealaltă parte cu 5000 euro ", totodată scrie ca", dacă voi merge la banca, iar banca refuza să-mi acorde creditul, voi primi suma integral.
Fața de cele de mai sus, ce este bine sa fac :
1. Sa solicit rezilierea , dar in cazul acesta pot pierde 5000 e?
2. Sa merg la banca, dar va dura pana La prima jumătate a lui mai, ptr ca nu sunt gata actele ptr apart (nu este finalizat) si atunci, clar, voi primi un răspuns negativ de la banca având în vedere situația mea de la locul de munca , si îmi pot primi suma integral în 14 zile de la notificarea bancii, asa cum scrie în antecontract?
3. Dezvoltatorul ar putea sa nu-mi da avansul, indiferent de ce as face?
4. Forța majora, care se notifica în termen de 15 zile de la constituirea ei, mâine, 01.04.2020-ar fi ultima zi, ma poate ajuta cu ceva in acesta situație?
5. Dezvoltatorul mi a propus la sf discuției sa facem un act adițional de reziliere, dar din iunie, iar în contract scrie ca pana la 31 mai exista obligația de cumpărare /vânzare, este o capcana ca să pierd avansul?
6.Daca solicit rezilierea înainte de 31 mai, în ideea de a nu mai merge la banca, ma poate ajuta, il poate obliga să-mi restituie toată suma, sau se considera ca am renunțat unilateral și pierd 5000 e?
Mulțumesc anticipat ptr răspuns!

Bună ziua !
Va rog mult sa ma ajutați sa găsesc o soluție la următoarea speță.
Am încheiat un antecontract ptr a cumpăra un apartament, însă, din păcate, voi intra în șomaj tehnic, iar după ce nu mai pot lua șomaj, voi fi disponibilizat.
Astăzi am sunat dezvoltatorul ca să i explic situația si ca îmi vreau avansul înapoi (17000 e) , iar el mi a spus ca trebuie sa aștept câteva luni "dar și atunci nu știe dacă va mai putea să-mi dea ceva", ca antecontractul nu mai e valabil în acesta perioada oricum.
In contract scrie ca părțile au obligația de a vinde și de a cumpăra pana la 31 mai, iar partea care renunță la contract va despăgubi cealaltă parte cu 5000 euro ", totodată scrie ca", dacă voi merge la banca, iar banca refuza să-mi acorde creditul, voi primi suma integral.
Fața de cele de mai sus, ce este bine sa fac :
1. Sa solicit rezilierea , dar in cazul acesta pot pierde 5000 e?
2. Sa merg la banca, dar va dura ptr ca nu sunt gata actele ptr apart (nu este finalizat) si atunci, clar, voi primi un răspuns negativ de la banca având în vedere situația mea de la locul de munca , si îmi pot primi suma integral în 14 zile de la notificarea bancii, asa cum scrie în ctr ?
3. Dezvoltatorul ar putea sa nu-mi da avansul, indiferent de ce as face?
4. Forța majora stipulata în contract ma poate ajuta cu ceva in acesta situație?
5. Dezvoltatorul mi a propus la sf discuției sa facem un act adițional de reziliere, dar din iunie, iar în contract scrie ca pana la 31 mai exista obligația de cumpărare /vânzare, este o capcana ca să pierd avansul?
6.Daca solicit rezilierea înainte de 31 mai, în ideea de a nu mai merge la banca, ma poate ajuta, il poate obliga să-mi restituie toată suma, sau se considera ca am renunțat unilateral și pierd 5000 e?
Mulțumesc anticipat ptr răspuns!
Multumesc!
Multumesc f mult pt raspuns, insa am uitat sa mentionez un lucru f important.
Mama mea nu detinea nici un bun mobil sau imobil ca si proprietar, ea locuia la fratele meu.
Daca nu exista masa succesorala si nu se deschide nici o succesiune cu ce schimba asta datele problemei?
va multumesc !
Buna seara,
Raspunsurile dvs pertinente ma fac sa cer si eu un sfat in aceasta privinta.
Societatea mea a primit o decizie de impunere foarte mare pe considerentul ca nu am facut reevaluarea pe ultimii tre ani a cladirii care face obiectul deciziei...numai ca, si aici va rog sa ma lamuriti, cladirea in speta nu este proprietatea mea, sunt doar locatar pe o proprietatea care apartine statului.
In aceasta situatie eu aveam obligatia sa fac aceasta reevaluare ?... si daca institutia respectiva nu a facut-o, sunt eu obligat sa platesc acea cota de impozitare de 10 ori mai mare?
va multumesc !

Buna seara,

Va rog f mult sa ma lamuriti si pe mine asupra urmatorului aspect:
Mama mea, care.... din nefericire, a decedat acum cateva saptamani, avea doua credite de consum.
Rugamintea si intrebarea mea este.....se mostenesc aceste datorii? sau se sting....??....mentionez ca in ambele credite mama mea era trecuta ca unic debitor
Astept cu nerabdare raspunsul dvs


Multumesc f mult !