avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 245 soluții astăzi
Forum Activitate macarie_cristina

Activitate macarie_cristina

Răspuns la discuția CONCUBINAJ 28 ANI
multumesc mult pentru raspuns ,dar se poate macar sa -i fac pensie de boala pentru diabet tip 2 ?si nevazatoare?
Răspuns la discuția PENSIONARE
din ce stiu eu ar trebui sa poata ,trebuie un act de la medicul care l-a operat si foaia de internare ,dupa trebuie sa mergi la comisie ,si iasa la pensie pe caz medical....ori de boala
Răspuns la discuția CONCUBINAJ 28 ANI
buna ziua,casa e dobandita de tata fiid construita de el si are titlu de proprietate ,,este la mama,,dar pe numele tatalui meu.nu stiu ce dreptur ar avea mama dupa atatia ani 28 de concubinaj chiar nici un drept ?sa ramana fara nimic?daca noi am dona ,,fetele ei ,concubinei,,suntem 3 din concubinaj si 3 di parte tatalui care era divortat de prima nevasta de 5 ani .noi trei surori daca am dona partea mamei .
:">e greu sa poti afla ca dupa 25 ani ramai cu nimic desi a stat alaturi de el (tatal meu)
Răspuns la discuția CONCUBINAJ 28 ANI
casa a fost construita inainte de concubinaj,si a fost construita de tata are titlu de proprietata ,si e la mama concubina,iar de sotia lui era divortat daca noi trei rezultate din concubinaj am dona partea noastra la mama concubina ,ceilalti trei din partea lui tata ar putea sa o mai scoata afara pe mama ,,concubina,,?prima sotie de care era divortat e decedata si ea ,ce pot face pt mama mea care a stat timp de 28 ani ?sa nu ramana pe drumuri?si in legatura cu mormantarea noi trei rezultatul concubinajului ne-am ocupat de tot impreuna cu mama concubina,iar cei tre din partea lui tata nu au contribuit cu nimic ,decat cu prezenta lor???????????NU stiu ce l-a determinat pe tatal meu sa ia o decizie ca asta?#-o
Răspuns la discuția CONCUBINAJ 28 ANI
este dobandita de tata cu titlu de proprietate ,,fiind construita de el in prima casnicie,,cu mama doar au adus inbunatatiri la casa ,si in legatura cu pensia de urmas ce putem face?numai una dintre noi avem 27 ani cea mare una 26 iar cea ,,mica,,are 21 de ani,pe mine m-ar intereseaza pt mama ce dreptur ar avea ? titlu de proprietate e la mama ,dar intabulat pe tata el decedat fiind ....au trait in concubinaj 28 ani si acum sa ramana pe drumuri????:sorry:dar nu ar fi drept dupa ce am cheltuit o groaza de bani sa-l inmormanteze pa bani nostri ,iar copii lui tata nu au contribuit decat cu prezenta:hm:,nu e dreptate daca nu poate beneficia de nimic ,dupa 28 ani alaturi de el ,,tata,,?????????????a fost construita inainte de concubinaj ,dar are titlul de propietatetata decedat ,momentan e la mama dar e pe numele tatalui meu ,prima sotie e decedata si ea si erau divortati
Mama mea a trait 28 ani cu tata in concubinaj ,tata a decedat in urma cu 6 saptamani prin suicid ,ce drepturi ar avea mama asupra pensiei de urmas ,ne fiind cununati ,dar avand trei copii inpreuna, si altii trei din prima casatorie a lui tata rezultat 6 copii.era divortat de prima nevasta cu mult timp in urma.ce drepturi ar avea ?in vederea pensiei ,casa ,si bunuri comune?mentionez ca noi 3 fete suntem recunoscute de tata,dar cei 3 copii a lui tata ar vrea sa o scoata din casa pe mama ,si ea nu are nici un venit ,decat ajutor social ?ce trebuie sa facem noi, trei,,ca mama sa nu poata fi data afara?si sa beneficieze de pensia urmas?ea fiind alaturi de el si suportand betiile lui?28 ani desi regret mult moartea tatalui meu,dar ma preocupa mama mult in momentul de fata????:(( e si bolnava de obezitate,diabet ....va rog mult dati-mi un raspuns cat de urgent ce ar trebui sa facem ?multumesc anticipat pentru timpul ce-l acordati acetei cauze :help:casa a fost construita de tata in prima casatorie ,,prima nevasta e decedata si ea dar erau divortatii,,sant doar cei trei copii din pima casatorie in viata ,tata avea titlu de proprietate pe el acum e la mama mea dar e intabulat pe tata care s-a sinucis in urma cu 6 saptamani ,pe mine ma intereseaza ,doar cum sa fac ca mama sa nu fie scoasa afara din casa respectiva ,daca donam noi trei fiice a ei ,,mama ,,si ei trei din partea lui tata nu vor ,atunci ar putea sa o scoata din casa?si ma intereseaza si pensia de urmas cum pot sa-i creezi cat de cat o situatie la mama ?