avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 488 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... PENSIONARE
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

PENSIONARE

Buna ziua,
se poate pensiona pe caz de boala un angajat (barbat), daca a fost operat (protezare de col femural - stg) ?
anul nasterii 1950 = 60 ani
stagiu de cotizare = 22 ani

care sunt pasii?

Problema este ca nu are nici un medical dat la firma angajatoare...
Este suficienta foaia de externare?

va rog mult sa-mi raspundeti.
Cel mai recent răspuns: alexandradian_a@yahoo.com , utilizator 15:33, 13 Mai 2010
din ce stiu eu ar trebui sa poata ,trebuie un act de la medicul care l-a operat si foaia de internare ,dupa trebuie sa mergi la comisie ,si iasa la pensie pe caz medical....ori de boala
A sunat la medicul de specialitate, care i-a spus ca trebuie sa ia de la med de fam medical.
Din cate stiu, medicul de fam, nu-i poate da mai mult de 10 zile, ce face mai departe?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Iesirea la pensie poate fi impusa sau nu ? radu99wuu radu99wuu Situatia persoanei care pune intrebarea \\"iesirea la pensie poate fi impusa sau nu ? \\" este urmatoarea : postul pe care il ocupa se numeste Operator ... (vezi toată discuția)
Pensionare naoi67 naoi67 Sunt nascut in 8 VII 1950 si am peste 40 ani lucrati.Cand pot iesi la pensie? (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata ADINABODESCU ADINABODESCU Sotul meu este nascut pe 10.09.1950.Lucreaza cu carte de munca din data de 01.07.1969 O sa va rog sa imi spuneti si mie cind se poate pensiona anticipat fara ... (vezi toată discuția)