Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... CONCUBINAJ 28 ANI
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

CONCUBINAJ 28 ANI

Mama mea a trait 28 ani cu tata in concubinaj ,tata a decedat in urma cu 6 saptamani prin suicid ,ce drepturi ar avea mama asupra pensiei de urmas ,ne fiind cununati ,dar avand trei copii inpreuna, si altii trei din prima casatorie a lui tata rezultat 6 copii.era divortat de prima nevasta cu mult timp in urma.ce drepturi ar avea ?in vederea pensiei ,casa ,si bunuri comune?mentionez ca noi 3 fete suntem recunoscute de tata,dar cei 3 copii a lui tata ar vrea sa o scoata din casa pe mama ,si ea nu are nici un venit ,decat ajutor social ?ce trebuie sa facem noi, trei,,ca mama sa nu poata fi data afara?si sa beneficieze de pensia urmas?ea fiind alaturi de el si suportand betiile lui?28 ani desi regret mult moartea tatalui meu,dar ma preocupa mama mult in momentul de fata????:(( e si bolnava de obezitate,diabet ....va rog mult dati-mi un raspuns cat de urgent ce ar trebui sa facem ?multumesc anticipat pentru timpul ce-l acordati acetei cauze :help:casa a fost construita de tata in prima casatorie ,,prima nevasta e decedata si ea dar erau divortatii,,sant doar cei trei copii din pima casatorie in viata ,tata avea titlu de proprietate pe el acum e la mama mea dar e intabulat pe tata care s-a sinucis in urma cu 6 saptamani ,pe mine ma intereseaza ,doar cum sa fac ca mama sa nu fie scoasa afara din casa respectiva ,daca donam noi trei fiice a ei ,,mama ,,si ei trei din partea lui tata nu vor ,atunci ar putea sa o scoata din casa?si ma intereseaza si pensia de urmas cum pot sa-i creezi cat de cat o situatie la mama ?
macarie_cristina, utilizator
in primul rand, numai scrieti cu majuscule...in al doilea rand.. casa e dobandita de tatal sau de mama dvs?pe numele cui este? si cand a fost dobanditia si cu ce titlu?
Pensia de urmas e acordata sotului si copiilor .Nu dumneavoastra, intrucat acest mod de convietuire nu imbraca nicio forma juridica.( incidente sunt regulile proprietii dobandite de catre coproprietari )
Copiii , insa , pana la implinirea varstei de 26 de ani , continuandu-si studiile (nu are nicio relevanta natura acestora ) au dreptul , 1/2 din veniturile realizate de catre tatal decedat.

In ceea ce priveste bunurile dobandite in decursul acestei relatii, ele pot fi comune (pe cote parti ).
Sau proprii ale unuia dintre concubini.Exista si un drept de creanta , cu privire la imbunatatiri , spre exemplu , insa, prin scurgerea timpului , dreptul de a sesiza instanta de judecata se stinge , in termen de 3 ani de la nasterea acestui drept (efectuarea de imbunatatiri ).

In cazul in care a fost coplatitor , cand s-a cumparat un bun , isi poate valorifica acest drept de a redobandi sumele de bani investite in vederea platii.

CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Drept la mostenirea de pe urma tatalui dvs aveti dvs(copii- impreuna cu mama dvs),si copii din casatoria anterioara, nu si mama dvs, dar trebuie lamurita problema casei, si anume cum a fost dobandita: de tata inainte de a fi cu mama sau in timpul concubinajului cu mama. Va rugam detaliati.
este dobandita de tata cu titlu de proprietate ,,fiind construita de el in prima casnicie,,cu mama doar au adus inbunatatiri la casa ,si in legatura cu pensia de urmas ce putem face?numai una dintre noi avem 27 ani cea mare una 26 iar cea ,,mica,,are 21 de ani,pe mine m-ar intereseaza pt mama ce dreptur ar avea ? titlu de proprietate e la mama ,dar intabulat pe tata el decedat fiind ....au trait in concubinaj 28 ani si acum sa ramana pe drumuri????:sorry:dar nu ar fi drept dupa ce am cheltuit o groaza de bani sa-l inmormanteze pa bani nostri ,iar copii lui tata nu au contribuit decat cu prezenta:hm:,nu e dreptate daca nu poate beneficia de nimic ,dupa 28 ani alaturi de el ,,tata,,?????????????a fost construita inainte de concubinaj ,dar are titlul de propietatetata decedat ,momentan e la mama dar e pe numele tatalui meu ,prima sotie e decedata si ea si erau divortati
macarie_cristina, utilizator
Asta e legea.
Concubinajul nu e recunoscut de lege, oricati ani ar fi trait impreuna, nu conteaza.