avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1514 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters134221

Activitate ContSters134221

Răspuns la discuția Termen legal de pastrare pensie
Rog concret: lege, articol. Daca referinta este la pensie ... s.a. precizari, consider procedura Postei bataie de joc la adresa noastra.

ynocentta a scris:

Termenul legal de pastrare dispozitii de plata si colete este de 10 zile

In data de 27.02.2018 am fost instiintat pentru ridicarea pensiei de la Of.Postal 2 Bucuresti sector 1. Fiind blocat de vreme in alta localitate m-am prezentat in 01.03.2018 si mi s-a comunicat ca dreptul meu dupa 45 de anu de munca a fost returnat. Nu a fost pastrat nici macar 3 zile in Posta Romana. In mod logic din 14 pina la finele lunii ai 15 zile. Ce prevede legea pentru drepturile muncii nostre?
auto a stationat pe cal. dorobantilor in dreptul imobilului nr.149 (intersectia cu str. Lisabona), pe carosabil fiind un marcaj cu linie continua oblica si apoi linie intrerupta la limita benzii 1 de circulatie (deci zona de stationare este linga bordura, in stinga fiind banda 1 (din 3)). Marcajul este ambiguu, fiind utilizat ca parcare inclusiv de riverani (se vede si din harta buc 3D), prin eliminare ar reprezenta o portiune denumita "acostament" . Acest marcaj ambiguu induce in eroare conducatorii auto, de un timp zona fiind marcata si cu indicatorul "oprirea interzisa".Pe portiunea str.Bruxelles - str.Lisabona exista numai acest marcaj, care permitea anterior montarii noului indicator parcarea, fiind si o statie RATB.
Mai mult ca sigur este o zona "premeditat" "urmarita" si incasata.
Pe procesul verbal este notat dorobanti 49. Taxele aberante consider ca ilegal sunt stabilite, aprobate etc. chiar de cei amestecati in "afacere".Primaria sector 1 este mai interesata de acest aspect, de aceea desfiinteaza locuri de parcare in ac.zona f.aglomerata, actiune net mai avantajoasa. Ce sanse am pentru contestarea acestor actiuni necurate (pe care le simtim, intuim cu totii).Am invatat la Caragiale si cunosteam bine zona, in acel loc parcind de multe ori.
Multumesc anticipat.
M-am inscris pe acest forum nu pentru banii pierduti, ci pentru abuzurile din domeniu (hotii isi aproba tarifele etc. = hotie legalizata). Chiar asa o fi legea in Romania?!